Aplikacione

“Marrin fund” ambiciet automobilistike të Apple, shefi i makinave i bashkohet Fordit


Doug Field është kreu i katërt i ekipit të prodhuesit të iPhone që dorëhiqet, që nga muaji shkurt.

Field, nënkryetari i Apple për projekte speciale, kishte punuar gjithashtu për krijimin e automjetit Tesla Model 3 të Elon Musk-ut.

Ai iu bashkua Apple në 2018-n, pas një eksperience në biznes, duke u bërë anëtari i katërt i lartë i ekipit të makinave të kompanisë që largohet që nga shkurti.

Tanimë ai do të punojë si shefi i teknologjisë së përparuar i Ford-it dhe oficeri i sistemeve të integruara.

Një post i rëndësishëm, duke qenë se industria e automjeteve lëviz për të përshtatur automjete të mundësuar nga energjia elektrike dhe të udhëhequr nga kompjuterët.

Këtë vit, kompania e Ford-it nënshkroi një marrëveshje gjashtëvjeçare me Google, që përfshin përdorimin e softuerit Android në automjetet e prodhuesit të makinave në Miçigan.

“Jam i emocionuar që do t’i bashkohem Fordit. Kjo vjen në një periudhë mjaft interesante në industrinë të automobilave”, tha Field.

“Mbi të tjera”, vijoi Field, “është një privilegj për të ndihmuar Fordin të japë një brez të ri përvojash të ndërtuara në kalimin në elektrifikim, softuer dhe përvoja digjitale dhe autonomi”.

Gjithashtu Field do të mbikëqyrë integrimin e produkteve të Ford, me pjesë të tjera të teknologjisë, të tilla si një smartphone ose ora.

Apple ka punuar në projektin e vet të makinave – i njohur si Project Titan – që nga viti 2014, por pak detaje kanë dalë mbi sipërmarrjen, me emërimet dhe largimet ekzekutive të përdorura kryesisht si një përfaqësues për përparimin e tij.

Sidoqoftë, në vitin 2015, “Guardian” zbuloi se Apple po punonte në një automjet vetëdrejtues dhe po kërkonte vende të sigurta në zonën e Gjirit të San Franciskos për testim.

Duke iu përgjigjur largimit të Field, Apple tha: “Ne jemi mirënjohës për kontributet që Doug ka dhënë për Apple dhe i urojmë atij më të mirat në këtë kapitull tjetër”.

Përmbysja e fundit në projektin e makinave të Apple vjen ndërsa firma me qendër në Cupertino, California, po përgatitet të zbulojë iPhone -in e saj të fundit dhe Apple Watch të martën, 14 shtator, në orën 10 të mëngjesit të Paqësorit, ose 6 pasdite në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas faqes së internetit MacRumors, formacioni i iPhone 13 do të ketë ngjashmëri me paraardhësin e tij të menjëhershëm, me katër telefona në madhësi që përfshijnë 5.4in, 6.1in dhe 6.7in.

Dy telefona do të jenë në rangun më të lartë “pro”, me dy të tjerët në një gamë çmimi më të ulët, krahasimisht më të përballueshëm. Përmirësimet më të dukshme në iPhone 13 pritet të jenë lentet e kamerës dhe kapaciteti i baterisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore