Euro 2024

Euro 2024: Ylli hungarez, Barnabas Varga del nga spitali pas operacionit

(EPA-EFE/RONALD WITTEK)

Ylli hungarez, Barnabas Varga, i cili u dërgua në spital pasi pësoi një dëmtim të rëndë në kokë gjatë ndeshjes së skuadrës së tij në Euro 2024 kundër Skocisë të dielën, është liruar nga spitali.

Incidenti shqetësues ndodhi në pjesën e dytë të ndeshjes, me yllin hungarez që u rrëzua menjëherë pa ndjenja pas përplasjes me portierin skocez, Angus Gunn teksa të dy lojtarët dueluan gjatë një goditjeje dënimi.

Varga, 29 vjeç, mbeti i shtrirë në fushë, me shokët e tij të dëshpëruar të skuadrës që thërrisnin furishëm profesionistët mjekësorë. Më pas ata mbajtën një çarçaf të madh ngjyrë kafe rreth sulmuesit të Ferencvaros-it ndërsa ai merrte trajtim mjekësor.

Më vonë u zbulua se lojtari hungarez ishte dërguar në një spital në Shtutgart dhe i ishte nënshtruar një operacioni për të rregulluar disa kocka të thyera në fytyrën e tij.

Në një deklaratë në X (ish-Twitter), Federata Hungareze e Futbollit shkroi: “Barnabas Varga u lirua nga spitali i Shtutgartit këtë mëngjes dhe aktualisht po shërohet në shtëpi në Hungari”.

Një foto e tij duke dalë nga spitali së bashku me të dashurën e tij Laura Skrapits, u shpërnda gjithashtu në internet, me ekipin e tij vendas, Ferencvarosi, duke shkruar: “Barnabas Varga është kthyer në shtëpi!”.

Lajmet vijnë teksa Hungaria pret të zbulojë nëse ka bërë mjaftueshëm për t’u kualifikuar në 1/16 e Euro 2024, pas fitores së fundit kundër Skocisë të dielën.

Katër nga ekipet e renditura më të mira të vendeve të treta do të kalojnë në fazën eliminatore, me Hungarinë aktualisht një nga ekipet që mund të avancojë. Kjo do të varet nëse Çekia ose Gjeorgjia fitojnë të dyja në ndeshjet e tyre kundër Turqisë dhe Portugalisë të mërkurën në mbrëmje.

Pas ndeshjes, kapiteni i Hungarisë Dominik Szoboszlai u fotografua i veshur me një fanellë të Varga-s në mbështetje të shokut të tij të skuadrës, teksa Hungaria u mblodh për të festuar fitoren 1-0 kundër Skocisë në fushë.

Szoboszlai gjithashtu u pa në lot pas ngjarjes, me anëtarët e tjerë të ekipit që dukeshin të shqetësuar.

Kevin Csoboth do të shënonte një gol në minutën e dhjetë të kohës shtesë, duke eliminuar përfundimisht Skocinë nga Euro 2024 dhe duke i dhënë Hungarisë një shans për të arritur në 16-shen e fundit.

“Gjëja më e rëndësishme është që Barni është më i mirë, ne kemi luftuar për të në 20 minutat e fundit”, tha sulmuesi hungarez Roland Sallai.

Varga ishte vendosur në një mbajtëse në qafë ndërsa ishte në fushë, me mjekët që morën masat paraprake në rast se sulmuesi kishte pësuar një dëmtim të shtyllës kurrizore.