Euro 2024

Varga i Hungarisë ka thyer disa kocka në fytyrë, por është stabël


Sulmuesi hungarez, Barnabas Varga, është në gjendje të qëndrueshme në spital, pasi u transportua me barelë, pas një përplasjeje në ajër me portierin skocez Angus Gunn në ndeshjen e së dielës mbrëma në Euro 2024.

Varga pësoi një thyerje të kockës së faqes dhe do të ketë një operacion, tha menaxheri i Hungarisë, Marco Rossi, për BBC Sport.

“Varga është në rregull”, tha Rossi. “Fatkeqësisht ai do të operohet sepse pësoi një frakturë. Do të shohim [çfarë do të ndodhë]. Nëse përparojmë në turne, me siguri ai nuk do të jetë me ne”.

Duke folur në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes, Rossi shtoi se Varga ishte “i shëndetshëm” dhe “jashtë çdo lloji rreziku”.

Ndeshja u ndërpre për gati shtatë minuta, pasi sulmuesi mori trajtim të gjatë në fushë.

“Lojtari i kombëtares hungareze ndodhet aktualisht në një nga spitalet në Stuttgart”, shkruan Federata Hungareze e Futbollit në një postim në X, ekstern.

“Ne do t’ju ​​informojmë menjëherë nëse ka ndonjë lajm për statusin e tij”.

Lojtarët hungarezë mbajtën çarçafë rreth Vargës, 29 vjeç, teksa merrte trajtim në fushë dhe u dërgua menjëherë në spital pas incidentit.

Lojtarët e Hungarisë sinjalizuan shpejt se ai ishte në telashe dhe ndihmuan të futej në barelë ndërsa të tjerët u mblodhën rreth shokut të tyre të skuadrës.

Rossi tha se lojtarët ishin “të shqetësuar” për gjendjen e Vargas.

Ai shtoi: “Ajo që kam dëgjuar nga lojtarët është se ai dukej sikur nuk ishte i vetëdijshëm, kështu që të gjithë ishin vërtet të shqetësuar për gjendjen e tij dhe gjithashtu ishin të shqetësuar për faktin se mjekët mbërritën pak me vonesë, por ndoshta ata nuk e kuptuan se ishte një situatë e rrezikshme”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore