Kampionate

Darwin Nunez barazon një rekord 96-vjeçar

Darwin Nunez (Getty)

Ylli i Liverpool-it, Darwin Nunez, është në prag të thyerjes së një rekord 96-vjeçar pasi shënoi gjatë ndeshjes së Uruguait kundër Bolivisë.

Të enjten mbrëma, Nunez udhëhoqi sulmin e Uruguait teksa ata u përballën me Bolivinë në Kupën e Amerikës në stadiumin “MetLife” në Nju Xhersi.

Ekipi i Marcelo Bielsa-s doli fitues 5-0 falë golave ​​të Nunez, Facundo Pellistri, Maximiliano Araujo, Federico Valverde dhe Rodrigo Bentancur.

Sulmuesi i Liverpool-it, Nunez shënoi golin në minutën e 21-të, që ishte goli i tij i dytë në Kupën e Amerikës 2024, pasi shënoi edhe kundër Panamasë.

Përveç kësaj, 23-vjeçari tani ka shënuar në shtatë ndeshje radhazi për vendin e tij, duke barazuar rekordin e vendosur nga Hector Scarone, i cili e arriti për herë të parë këtë sukses 96 vjet më parë.

Nëse Nunez arrin të gjejë rrjetën kundër SHBA-ve në ndeshjen e tij të radhës, ai do të dalë i vetëm si rekordmen.

Nunez doli nga loja në minutën e 83-të kundër Bolivisë, i zëvendësuar nga ish-sulmuesi i Liverpool-it dhe Barcelona-s, Luis Suarez.