Rregulli i ‘çuditshëm’ në futboll i mohon golin Rennes

Featured Image Credit: Getty/TNT Sports

Rennes-it iu mohua goli i barazimit në minutën e fundit kundër Villarreal-it pas një vendimi të VAR.

Të enjten mbrëma, skuadra franceze e Ligue 1 Rennes priti skuadrën spanjolle të La Liga-s, Villarreal, ndërsa dyshja luftuan për të përfunduar në krye të Grupit F në Europa League.

Brenda 10 minutave të fundit, Villarreal-i ishte në avantazh 3-2 falë golit të Dani Parejo.

Në sekondat e fundit të ndeshjes, Lorenz Assignon mendoi se kishte barazuar rezultatin dhe i siguroi ekipit të tij vendin e parë në grup. Megjithatë, goli u përjashtua pas një kontrolli nga VAR, i cili la shumë njerëz të hutuar.

Fillimisht u mendua se goli u anulua për shkak të pozicionit jashtë loje, pasi gjyqtari Atilla Karaoglan ngriti krahun në ajër për të sinjalizuar se goli ishte anuluar. Megjithatë, më vonë u kuptua se goli u përjashtua për shkak të një rregulli pak të njohur.

Përpara golit, Rennes-it iu dha një goditje dënimi, të cilën e realizoi mesfushori Enzo Le Fee.

Gjatë ekzekutimit të faullit, topi i gjuajtur nga Le Fee goditi shtyllën dhe u kthye drejt tij përpara se ai t’i pasonte topin shokut të skuadrës.

Përfundimisht, topi mori rrugën drejt Assignon, i cili kaloi portierin Pepe Reina.

Megjithatë, sipas rregulloreve të futbollit një lojtar që kryen goditjen e lirë nuk mund ta prekë topin fillimisht pa e prekur një lojtar tjetër pasi topi të kthehet në lojë.

“Nëse, pasi topi është në lojë, gjuajtësi e prek topin përsëri përpara se ai të jetë prekur nga një lojtar tjetër, jepet një goditje e lirë indirekte”, thuhet në rregulloret e futbollit.

Si rezultat i humbjes, Rennes përfundoi i dyti në Grupin F, që do të thotë se ata do të duhet të marrin pjesë në një ndeshje play-off për një vend në raundin e 16-të të Europa League.