Leverkusen vendos rekord të ri në ‘top 5’ ligat e mëdha evropiane

Bayer Leverkusen ka vendosur një rekord të ri të pamposhtur pasi mori një barazim 1-1 kundër West Ham United për të kaluar (3-1 në total) në gjysmëfinale të Europa League të enjten mbrëma.

Skuadra e Xabi Alonso-s festoi fitimin e titullit të parë të Bundesliga-s fundjavën e kaluar pasi arriti në një fitore 5-0 në shtëpi ndaj Werder Bremen, fitorja e 25-të në ndeshjen e tyre të 29-të të kampionatit vendas.

Më pas, Leverkusen-i u detyrua të ruante epërsinë 2-0 në ndeshjen e parë në çerekfinale të Europa League kundër West Ham-it, por ata u mposhtën nga anglezët në pjesën e parë në stadiumin e “Londrës”.

Megjithatë, Leverkusen tregoi një nivel të madh pjekurie për t’u rritur gradualisht në garë dhe barazoi në minutën e 89-të me Jeremie Frimpong.

Shpresat e Leverkusen-it për të kaluar të gjithë sezonin 2023-24 pa humbje mbeten të gjalla pasi ata tani kanë zgjatur ecurinë e tyre të jashtëzakonshme të pamposhtur në 44 ndeshje në të gjitha garat.

38 fitore dhe gjashtë barazime janë shënuar gjatë kësaj ecurie dhe barazimi i tyre i fundit me West Ham ka bërë që skuadra e Alonso-s të vendosë një rekord të ri.

Në të vërtetë, ecuria e pamposhtur e Leverkusen-it prej 44 ndeshjesh është më i gjati për çdo ekip në top-pesë ligën evropiane, duke tejkaluar rekordmenin e mëparshëm Juventus-in, i cili gëzoi një seri pa humbje prej 43 ndeshjesh midis majit 2011 dhe majit 2012.

Leverkusen shijoi për herë të fundit humbjen 328 ditë më parë në maj të vitit të kaluar kur u mund 3-0 nga VfL Bochum në Bundesliga në ditën e fundit të sezonit të kaluar.

Leverkusen, i cili do të përballet me Roma-n në gjysmëfinale në fillim të muajit të ardhshëm, do të përpiqet të zgjasë serinë e tyre të pamposhtur në 45 ndeshje kur të udhëtojë te Borussia Dortmund në Bundesliga të dielën.