Gjimshiti pas kualifikimit me Atalanta-n: Moment krenarie

Berat Gjimshiti (m)

Mbrojtësi kuqezi, Berat Gjimshiti, beson se Atalanta pati një moment fatkeq kundër Liverpool-it në ndeshjen e dytë çerekfinale të Europa League të enjten mbrëma, por ndjehet sikur skuadra u përgjigj menjëherë dhe filloi të luante lojën e saj më pas.

“La Dea” përparoi në katër vendet finale të Europa League pavarësisht se mori në një humbje 1-0 kundër djemëve të Jurgen Klopp në stadiumin “Gewiss”.

Fitorja e tyre 3-0 në “Anfield” javën e kaluar siguron një rezultat të përgjithshëm 3-1 për skuadrën e Gian Piero Gasperini-t.

Atalanta e gjeti veten në disavantazh pas shtatë minutash, pasi Matteo Ruggeri preku me dorë krosimin e Trent Alexander-Arnold. Mohamed Salah e ktheu me gjakftohtësi goditjen nga pika e bardhë në gol.

Nga atje e tutje, megjithatë, Liverpool kishte pak raste të qarta, përveç një nga Salah, i cili arriti të dërgojë tentativën e tij jashtë portës së Juan Musso në fund të pjesës së parë.

Duke vlerësuar shfaqjen e së enjtes mbrëma me “Sky Sport Italia”, Gjimshiti, i cili bëri një paraqitje veçanërisht mbresëlënëse në pjesën e pasme, tha: “Është një moment krenarie i madh për ne”.

Duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me incidentin e penalltisë, Gjimshiti shtoi: “Ishte padyshim një moment fatkeq, penalltia, por ne u përgjigjëm menjëherë dhe u përpoqëm të luanim lojën tonë dhe mendoj se ia dolëm”.