Aplikacione

A është ‘Incognito’ i Chrome me të vërtet privat


Shfletimi në Google Chrome “Incognito” nuk është privat sa mendohet.

Modaliteti pretendon të sigurojë një shfletim anonim, por tani kuptuam se ai lë gjurmë të qarta.

Për shembull, kur përdorni “Incognito,” Google mund të gjurmojë kërkimet tuaja dhe faqet që vizitoni, duke mos fshehur adresën tuaj IP.

How do I open my browser in incognito mode? – Grammarly Support

Gjithashtu, modaliteti nuk ndalon grumbullimin e “cookie” në pajisjen tuaj, por ata fshihen kur mbyllni një dritaren.

Për të mbrojtur më mirë privatësinë tuaj në internet, ka disa hapa që mund të ndiqni. Mos hyni në llogari personale, përdorni një VPN për të fshehur adresën tuaj IP dhe përdorni shtesa që bllokojnë gjurmuesit e reklamave.

Megjithëse nuk ka zgjidhje të përsosur për këtë çështje, një kombinim i këtyre masave mund të ndihmojë në ruajtjen e privatësisë suaj në internet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore