Lajme

Virgin Orbit ndërpret operacionet dhe largon shumicën e stafit


Virgin Orbit ka ndërprerë operacionet dhe ka pushuar nga puna fuqinë punëtore teksa kërkon një litar shpëtimi financimi.

Kompania e lëshimit të satelitëve, me qendër në Kaliforni, do të pezullojë të gjithë punën për të paktën një javë me vetëm një ekip të vogël të mbetur në punë.

Shefat u kanë thënë punonjësve në një takim të të gjithë stafit se pjesa tjetër e fuqisë punëtore do të lihet në pushim pa pagesë, megjithëse punonjësit mund të marrin para në pushim vjetor.

Vendimi vjen pasi përpjekja e Virgin Orbit për të bërë lëshimin e parë të satelitit nga toka e Mbretërisë së Bashkuar në janar dështoi.

Shefi ekzekutiv i kompanisë, Dan Hart, i ka thënë stafit se vendosja e tyre në pushim do të jepte kohë për të finalizuar një plan të ri investimi.

Pauza i trembi investitorët dhe zbriti aksionet me 18.8 për qind në 82 cent. Aksioni, i listuar në bursën amerikane Nasdaq, ka rënë me 44 për qind këtë vit.

“Virgin Orbit po fillon një pauzë operacionale në të gjithë kompaninë, që parashikon të sigurojë një përditësim mbi operacionet e para në javët e ardhshme”, ka deklaruar kompania.

Mijëra njerëz u mblodhën pranë Newquay në Cornwall në janar për të dëshmuar misionin historik Start Me Up, i cili u ngrit nga Spaceport Cornwall, duke shpërthyer nëntë satelitë në orbitë.

Një Boeing 747 i konvertuar i quajtur Cosmic Girl u ngrit, por raketa që mbante satelitët e parë të lëshuar nga toka britanike nuk arriti të arrinte në orbitë dhe humbi.

Cosmic Girl lëshoi me sukses raketën e saj, të quajtur LauncherOne, që mbante një ngarkesë prej nëntë satelitësh në brigjet jugore të Irlandës.

Por pak më vonë, Virgin Orbit njoftoi se kishte pasur “një anomali” dhe raketa nuk arriti të arrinte lartësinë e kërkuar. Raketa dhe satelitët humbën.

Kompania ka thënë se hetimi për dështimin e misionit është “pothuajse i përfunduar” dhe se “raketa e ardhshme e prodhimit me modifikimin e nevojshëm të inkorporuar është në fazat përfundimtare të integrimit dhe testimit”.

Virgin Orbit u themelua nga miliarderi Richard Branson, i cili këtë muaj vendosi pesë milionë dollarë të tjera në kompani, duke i çuar investimet e tij në sipërmarrje në 60 milionë dollarë gjatë katër muajve të fundit.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore