Gatimi

Pesë çajrat bimorë që duhet t’i provoni


Çajra bimore

Bimët janë përdorur qindra vjet përpara mjekësisë për  të ndihmuar në shërimin e sëmundjeve të tilla si stomaku i mërzitur ose depresioni – edhe tani, ilaçet bimore ende përdoren së bashku me recetat dhe kanë shumë përfitime shëndetësore.

Çajrat bimorë janë të lirë për t’u bërë (ju mund të bëni përzierjet tuaja nga një grusht barishtesh), ato mund të shërbehen të nxehtë ose të ftohtë dhe pirja e tyre ndihmon për t’ju mbajtur të hidratuar.

Çaj kamomili

Çaji i kamomilit është një nga çajrat bimor më të zakonshëm. Është një infuzion i luleve të thata nga bimët e ëmbël të kamomilit. Ka një aromë shumë të butë dhe është përdorur më parë për të përzier, tretje dhe relaksim. Në vitet 1600 ishte përshkruar për të ndihmuar ankthin. Pra, nëse jeni të stresuar, provoni ta ndërroni kafen me kamomil dhe shikoni nëse e vini re ndryshimin.

Çaj xhinxheri

Më pas keni çaj xhenxhefili, i cili vjen nga rrënja e xhenxhefilit. Është një shije e fituar, por pasi ta keni bërë, mund të shtoni gjëra të tilla si limon ose mjaltë për të zbutur shijen. Disa pretendojnë se është e mirë për lëkurën, flokët dhe qarkullimin e gjakut – dhe të tjerë madje sugjerojnë se është e shkëlqyeshme për të hequr qafe erën e keqe të gojës!

Çaj roobios

Rooibos është një tjetër çaj bimor me të vërtetë popullor. Vjen nga shkurre “Aspalathus linearis” e cila rritet vetëm në shpatet e Kepit të Shpresës së Mirë në Afrikën e Jugut. Vendasit e kanë pirë për qindra vjet, por mbërriti në Evropë në vitet 1900. Ka një aromë të butë dhe aromatike, ka ngjyrë të kuqe dhe ka një erë vërtet të veçantë.

Çaj limoni

Çaji i limonit është bërë nga një bimë shumëvjeçare me gjethe të holla të gjata. Quhet gjithashtu bari i etheve dhe mund të gjendet në shumë vende aziatike. Ka erë të mrekullueshme, shumë si limon, por pak më e ëmbël dhe me më pak erë. Një mënyrë e shijshme për ta bërë këtë është e mbushur me çaj jeshil.

Çaj hibiskus

Çaji hibiskus është bërë nga kaliket e thara të lules së hibiskut, të cilat kanë një ngjyrë vërtet të kuqe të thellë. Ka shije pak si boronicë dhe mund të pihet e nxehtë ose e ftohtë. Ai përmban antioksidantë, dhe përfitimet shëndetësore mënjanë, kjo duket e mrekullueshme nëse ju pëlqen të fotografoni ushqimin dhe pijen.

Tani te pjesa e rëndësishme – si ta bëni atë. Nëse është e mundur, përpiquni të merrni në duart tuaja përbërës të freskët, nëse jo, barishtet e thata do të bëjnë. Për ta bërë atë do t’ju duhet një filxhan çaji ose një shtypës franceze.

Lëreni ujin ujin të ziejë dhe lëreni për rreth 30 sekonda që është pothuajse temperatura e duhur për të bërë çaj bimor.

Nëse jeni duke përdorur barishte të thata, ju duhet rreth një lugë çaji për çdo filxhan. Hidhni ujin mbi barishte dhe sigurohuni që ato të jenë të mbuluara me një peshqir çaji nëse avulli mund të largohet, në mënyrë që të mbani sa më shumë nga të mirat. Është më mirë ta lini për rreth 10 minuta, gjë që lejon që shijet të mbushen me të vërtetë. Nëse dëshironi një nxitje vërtet të fortë, disa njerëz e lënë atë për një orë ose më shumë.

Kullojeni atë, uluni dhe relaksohuni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore