Gatimi

E ardhmja e kafes: Kokrra sintetike të krijuara në laborator


Ndër tre miliardë filxhanë kafeje në ditë që konsumohen në mbarë botën, disa mund të bëhen nga kokrra sintetike, të krijuara në një laborator.

Kështu raporton Wall Street Journal.

Një bimë arabica prodhon mesatarisht nga 450 deri në 900 gram kafe në vit. Kjo do të thotë se kushdo që pi vazhdimisht dy filxhanë në ditë ka nevojë për prodhimin e të paktën njëzet pemëve të kafesë.

Duke marrë parasysh shpyllëzimin masiv dhe kushtet e këqija të punëtorëve, përveç ndotjes që lidhet me emetimet e dëmshme, gjysma e tokës së destinuar për kultivim do të jetë e papërdorshme deri në vitin 2050.

Në Brazil, përqindja mund të arrijë në 88 për qind. Për këtë arsye, sipas gazetës, të paktën gjysmë duzinë kompanish po përdorin bioteknologjinë për të zëvendësuar produktet natyrale me diçka që ruan të njëjtën shije, por që nuk ndikohet nga kushtet klimatike.

Kompanitë po ndjekin dy qasje të ndryshme, mjaft të ngjashme me atë që po ndodh në kërkimin e alternativave ndaj mishit.

Qasja e parë është ajo e zëvendësuesve natyralë: pseudo-kafeja mund të merret nga përpunimi i një sërë përbërësish, duke përfshirë qiqrat, hurmat dhe mbetjet bujqësore ose farën më ekzotike Ràmon.

Kompani të tjera preferojnë të rritin bimë kafeje direkt në laborator duke përdorur bioreaktorë në një mënyrë të ngjashme me atë që ndodh me përbërësit aktivë të ilaçeve.

Kompani të tilla si Voyage Foods, Minus Coffee, Atomo, Prefer, Stem dhe Northern Wonder kanë filluar të ofrojnë kafe alternative për shitje.

Një nga shumëkombëshe më të mëdha në botë në sektorin e ushqimit, American Cargill ka nënshkruar një marrëveshje ekskluzive për shpërndarjen e produkteve të arrës së kokosit dhe arrave të krijuara artificialisht.

Marrëveshja u arrit me Voyage Foods, e cila është e specializuar në kafe sintetike.

Sipas analistëve, fundi duket tashmë i shkruar: kur kafeja të bëhet gjithnjë e më e pakët, çmimet do të rriten dhe më pas konsumatorët do të kalojnë masivisht zëvendësimin më të lirë.

Sidomos në të gjitha ato produkte ku kafeja është vetëm një përbërës në përzierje. Dhe në këtë rast, kafeja artificiale është gati për t’i mirëpritur.

E njëjta gjë do të ndodhë edhe me çokollatën.

Pikëpyetja, për disa, është një tjetër: a është aroma sintetike?

Sipas drejtorit ekzekutiv të Voyage Foods, Adam Maxwell, “aroma është identike me atë që pimë çdo ditë”.

Por duke qenë i përfshirë drejtpërdrejt, ai vështirë se mund të kishte argumentuar ndryshe.

Megjithatë, sipas WSJ, e cila testoi produktet, në fakt nuk do ta ndjenit ndryshimin, edhe nëse në një rast, ekspresi ishte paksa i ndryshëm.

Por nëse dikush nuk e di se po pi kafe sintetike, ndoshta nuk do ta vërë re.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore