Gatimi

Llucija, pastiçeria që për çerek shekulli ëmbëlsoi jetët e prishtinasve


Një prej gëzimeve të lirisë, ajo do t’i çelte dyert si projekt i përkohshëm, për të mos i mbyllur më asnjëherë.

Çelja e biznesit – në Kosovën e çliruar – ishte festë e veçantë për Llucija Laçi Dedën.

Pothuaj një dekadë më parë ajo kishte qenë deputete e kuvendit që kishte miratuar Kushtetutën e Kaçanikut, që Kosovën e shpallte republikë.

Dhe, në agun e lirisë, po niste një rrugëtim të ri.

Doris, që tani vazhdon në hapat e të ëmës, ishte e vogël atëherë.

Por, kujtimet e asaj dite i ka të gjalla.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore