Shëndet

Përfitimet shëndetësore të kosit: Lëndët ushqyese, proteinat dhe probiotikët


Vetëm një filxhan kos siguron 49 për qind të nevojave tuaja ditore për kalcium

Kosi është një produkt qumështi shumë i njohur i marrë nga fermentimi bakterial i qumështit. Bakteret e përdorura për të bërë kosin fermentojnë laktozën, një sheqer natyral që gjendet në qumësht.

Ky proces prodhon acid laktik, një substancë që shkakton koagulimin e proteinave të qumështit, duke i dhënë kosit shijen dhe strukturën e tij unike.

Kosi mund të bëhet nga të gjitha llojet e qumështit. Varietetet e bëra nga qumështi i skremuar konsiderohen pa yndyrë, ndërsa ato të prodhuara nga qumështi i plotë konsiderohen me yndyrë të plotë.

Kosi i thjeshtë pa aditivë është një lëng i bardhë, i trashë me shije të mprehtë. Megjithatë, shumica e markave komerciale përmbajnë përbërës shtesë, të tilla si sheqer dhe shije artificiale.

Është i pasur me lëndë ushqyese të rëndësishme

Kosi përmban pothuajse të gjitha lëndët ushqyese që i nevojiten trupit tuaj. Është i njohur për përmbajtjen e kalciumit, një mineral i nevojshëm për dhëmbë dhe kocka të shëndetshme. Vetëm një filxhan siguron 49% të nevojave tuaja ditore për kalcium.

Kosi është gjithashtu i lartë në vitaminat e kompleksit B, veçanërisht vitamina B12 dhe riboflavin, të cilat të dyja mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës dhe disa defekteve të lindjes së tubit nervor.

Një filxhan jogurt siguron 28% të marrjes së rekomanduar ditore të fosforit, 10% të magnezit dhe 12% të kaliumit. Këto minerale janë thelbësore për disa procese biologjike, si rregullimi i presionit të gjakut, metabolizmi dhe shëndeti i kockave.

Ka shumë proteina

Kosi përmban një sasi mjaft të madhe të proteinave. Proteina është treguar se nxit metabolizmin e njeriut duke rritur shpenzimin e energjisë, ose numrin e kalorive që digjni gjatë gjithë ditës.

Marrja adekuate e proteinave është gjithashtu e rëndësishme për rregullimin e oreksit, pasi rrit prodhimin e hormoneve që sinjalizojnë ngopjen.

Mund të ndihmojë në uljen e numrit total të kalorive që konsumoni, gjë që është e dobishme për kontrollin e peshës.

Disa lloje mund të jenë të dobishme për shëndetin e aparatit tretës

Disa lloje të kosit përmbajnë baktere të gjalla, ose probiotikë, por shumë kos janë të pasterizuar, që është një proces i trajtimit të nxehtësisë së kosit që vret bakteret e dobishme.

Edhe disa lloje të kosit të etiketuar se përmbajnë “kultura të gjalla, aktive” shpesh i humbasin ato gjatë transportit në dyqan dhe ruajtjes.

Disa lloje të probiotikëve që gjenden në kos, të tilla si “Bifidobacteria” dhe “Lactobacillus”, janë treguar se reduktojnë simptomat e pakëndshme të sindromës së zorrës së irrituar (IBS).

Mund të forcojë aktivitetin e sistemit imunitar

Konsumimi i rregullt i kosit, veçanërisht nëse përmban probiotikë, mund të forcojë sistemin tuaj imunitar dhe të zvogëlojë gjasat për infeksione.

Probiotikët, magnezi, seleniumi, zinku – janë pjesë përbërëse e kosit dhe të gjithë kanë një efekt pozitiv në shëndetin e sistemit imunitar.

Mund të përfitojë shëndetin e zemrës

Kosi përmban kryesisht yndyra të ngopura – një sasi shumë e vogël e acideve yndyrore mono të pangopura gjendet në kos.

Disa studime tregojnë se marrja e yndyrave të ngopura nga produktet e qumështit të plotë rrit nivelin e kolesterolit HDL (të mirë), i cili mund të ketë një efekt mbrojtës në shëndetin e zemrës.

Studime të tjera kanë zbuluar se marrja e kosit redukton incidencën e përgjithshme të sëmundjeve të zemrës.

Për më tepër, produktet e qumështit si kosi mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut, i cili është një faktor kryesor rreziku për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe cerebrovaskulare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore