Lajme

“Skandale dhe sekrete”: Në bordin e anijes private më ekskluzive në botë


Është gati një qytet lundrues shtëpia e 1%-shit, një shesh lojërash për multimilionerët dhe miliarderët që lundron rreth oqeaneve të botës.

Mirë se vini në “The World”, një anije ekskluzive private rezidenciale me 165 apartamente superluksoze.

Kjo anije është e mbuluar me fshehtësi dhe blerja e një apartamenti në bord realizohet vetëm me ftesë.

Një vlerë neto prej 10 milionë dollarësh thuhet se është e detyrueshme.

Nëse po imagjinoni festa dekadente, të mbushura me intriga dhe shampanjë – në thelb një episod detar i serialit të HBO-së “The White Lotus” – ndoshta nuk jeni larg, të paktën sipas rrëfimit të një ish-pasagjeri.

“Unë nuk po them se gjithçka që ndodhi në ‘The White Lotus’ ka ndodhur në ‘The World’, por mendoj se, në masë të madhe, krahasimi nuk është i pasaktë”, thotë ish-banori, Peter Antonucci, për “CNN Travel”.

“Ka shumë njerëz të pasur që bëjnë gjëra lozonjare, ndonjëherë gjëra të këqija, ndonjëherë gjëra skandaloze”.

Antonucci është një avokat në pension i cili kaloi gjashtë vjet si banor i “The World”.

Në vitin 2019, ai e shiti.

Arsyetimi i tij?

“Kur keni lëvizur disa herë rreth globit, e keni parë atë. Kisha parë atë që doja të shihja, isha gati të bëja diçka të re”.

I kthyer në tokë të thatë, Antonucci filloi të shqyrtonte revistat që kishte mbajtur gjatë viteve të tij në bord.

Tre romanet e Antonuccit që nga koha e shkruar janë vendosur në një anije imagjinare, më e fundit prej të cilave, “Tides of Betrayal,” premton “sekrete, mëkate dhe skandale” në det të hapur.

Antonucci dhe gruaja e tij dëgjuan për “The World” nëpërmjet një artikulli në “Wall Street Journal”, rreth vitit 2012.

Anija me 12 kate u nis në 2002.

Kur dëgjoi për herë të parë për këtë qytet lundrues, Antonucci ishte 52 vjeç dhe po shijonte përfitimet e daljes në pension të parakohshëm.

Ai ishte i intriguar nga koncepti dhe gruaja e tij ishte gjithashtu e emocionuar për të mësuar më shumë.

Të interesuarit janë në gjendje të rezervojnë një udhëtim provë në “The World” si “banor i mundshëm”.

Kështu që shumë shpejt, Antonucci dhe gruaja e tij po hipnin në Belize dhe po lundronin përmes Kanalit të Panamasë në udhëtimin e tyre shijues.

“Kur hipa për herë të parë, mendova se ishte tepër e shtrenjtë. Nuk mund ta besoja që apartamentet kushtojnë kaq shumë. Nuk mund të besoja se kostot e mirëmbajtjes ishin kaq të mëdha dhe nuk mund ta imagjinoja pse dikush do ta bënte këtë”, thotë Antonucci.

“Por ditën e dytë po thosha: Sa apartamente keni në dispozicion dhe kur mund të regjistrohem?”

Peter Antonucci, ish-banor në anijen “The World’

Antonucci thotë se ai ishte joshur nga çdo aspekt – nga ekuipazhi, të cilin ai e quan “aseti më i madh i anijes” falë aftësisë së tyre për të parashikuar çdo nevojë të banorëve, deri te bollëku i përvojave ekskluzive në bordin e anijes dhe në tokë, dhe itinerarin e planifikuar mirë.

“Ishte si një orkestër me shumë pjesë të ndryshme. Secili ishte i mrekullueshëm. Por së bashku, ishte një simfoni”, thotë Antonucci.

Plus, të gjithë banorët aktualë ishin shumë mikpritës.

“Kur ata sjellin banorët e mundshëm, ka një email që u shkon të gjithë banorëve”, thotë Antonucci.

“Ka një paragraf ose dy ose tre ose më shumë në lidhje me prejardhjen e banorit të mundshëm dhe të pyesësh nëse ke ndonjë gjë të përbashkët me ta. Sigurisht, nuk e dija – thjesht mendova se ishte rastësi që të gjithë këta njerëz erdhën dhe më thanë gjëra të mira”.

Nëse banorët aktualë pëlqejnë një banor të mundshëm, thotë Antonucci, ata mund të jenë propozuesit e tyre.

Pas lundrimit të suksesshëm të shijuesit, Antonucci dhe gruaja e tij nënshkruan një kontratë për të blerë një apartament në “The World”.

Ata e mbyllën katër muaj më vonë, në fillim të vitit 2014.

Antonucci thotë se do t’i kishin bërë të gjitha më shpejt, por kishte disa gjëra për t’u lidhur në tokë.

Fëmijët e Antonuccit ishin në fillim të të 20-ave gjatë qëndrimit të tij si banor i anijes, por ata vinin dhe vizitonin prindërit e tyre në bord herë pas here.

Blerje miliona dollarësh

Çdo apartament në The World është paksa i ndryshëm, “disa do të jenë pak më të mëdhenj se të tjerët, disa mund të jenë pak më të vegjël,” thotë Antonucci.

Ai nuk mund të kujtojë shifrat e sakta, por ai beson se bleu apartamentin e tij të parë në bord për rreth 1.6 milionë dollarë.

Ndryshe nga një anije e zakonshme turistike, banorët janë në gjendje të bëjnë rinovime dhe të dekorojnë sipas shijeve personale.

Kjo do të thotë se “disa janë të dekoruara me mobilje moderne dhe pajisje vërtet të bukura, disa nuk janë prekur për 20 vjet”, sipas Antonucci.

Dhe rinovimi i një apartamenti në bordin e një anijeje nuk është shumë i thjeshtë – nuk ka “vrapim në Home Depot”.

Në përgjithësi, Antonucci zotëronte katër apartamente të veçanta gjatë pesë viteve të tij në bordin e “The World”.

“Jo të gjitha menjëherë”, shpjegon ai.

“Kam pasur dy njëherësh. Dhe më pas i kisha dy të tjerat veçmas”.

Gjatë periudhës kur zotëronte dy prona, ai ua ofronte atë bosh miqve që ftonte në bord.

Shumica e banorëve në bordin e “The World” e përdorin apartamentin e tyre si një lloj shtëpie pushimi.

Kur anija po udhëtonte në Evropë, Antonucci shkonte e vinte rregullisht, duke shijuar luksin e “The World” çdo javë apo më shumë.

Kur anija ishte më larg, ai zakonisht qëndronte në bord për periudha më të gjata.

Marrë nga “CNN”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore