Stil

Princi Andrew pranon kritika për mbajtjen e titujve mbretërorë pas skandalit seksual


Princi Andrew

Princi Andrew po vazhdon të përballet me poshtërimin e humbjes së pjesës së mbetur të nderimeve të tij ushtarake dhe potencialisht titullit të tij mbretëror në mes të betejës së tij gjyqësore me Virginia Roberts Giuffre, e cila e ka akuzuar atë për sulm seksual.

Duka i sulmuar i Jorkut është i vendosur të “pastroj emrin e tij” pasi padisë së Giuffre iu dha miratimi të mërkurën e 12 janarit nga gjyqtari federal, Lewis Kaplan, thanë burime pranë familjes mbretërore për revistën, The Post.

Virginia Roberts Giuffre

Djali i dytë i Mbretëreshës u detyrua të hiqte dorë nga të gjitha detyrat publike në nëntor të vitit  2019, por ai është ende i listuar në faqen e internetit të familjes mbretërore si një mbrojtës ose anëtar i rreth 100 organizatave bamirëse, duke përfshirë trustet e spitaleve, klubet e kriketit dhe shkollat.

Andrew ende përmendet si “Lartësia e Tij Mbretërore” në faqen e familjes mbretërore.

Një burim mbretëror me pozitë të lartë tha për The Post: “Si mund ta mbajë Andrew titullin e tij HRH kur është i përfshirë në këtë rrëmujë?”.

Kritikët duan që t’i hiqet titulli mbretëror Princit Andrew, por nuk ka gjasa që mbretëresha ta lejojë këtë.

Një burim thotë se pallati “duhet të bëjë diçka” në lidhje me skandalet e Andrew dhe se si ato ndikojnë në familjen mbretërore, duke përfshirë nënën e tij, Mbretëreshën Elizabeth.

Princi Andrew.

“Jam mjaft i sigurt se kjo është pikërisht e njëjta pyetje që bëhet brenda pallatit. Ata duhet të bëjnë diçka me lajmet e sotme në lidhje me procesin gjyqësor që ecën përpara – ata nuk mund të ulen vetëm në fund dhe ta injorojnë atë. Ata nuk mund të mbajnë status quo-në, duhet të bëjnë diçka”.

Edhe pse Princi Harry dhe gruaja e tij, Meghan Markle, ruajtën titujt e tyre “HRH” pas ndarjes së tyre nga familja mbretërore, ata nuk mund t’i përdorin ato zyrtarisht, ndërsa Andrew po.

Giuffre, tani 38 vjeçe, pretendon se u detyrua të flinte me Andrew kur ishte vetëm 17 vjeç dhe u trafikua nga ish-miqtë e tij, pedofili miliarder Jeffrey Epstein dhe krimineli i dënuar Ghislaine Maxwell.

Andrew ka mohuar të gjitha pretendimet dhe thotë se nuk i kujtohet ndonjëherë ta ketë takuar atë.

Princi mbetet kolonel i Gardës Grenadier, një post që ai e mori nga babai i tij i ndjerë, Princi Philip, i cili e lejon atë të hipë në “Trooping the Color”, paradën ushtarake vjetore për të festuar ditëlindjen zyrtare të Mbretëreshës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore