Lajme

Ponosh: Në ditën e zgjedhjeve, arena u sigurua nga kriminelë dhe vrasës të dënuar


Zdravko Ponosh

Kryetari i Partisë Qendra Serbe (SRCE), Zdravko Ponosh, ka thënë se përfaqësuesit e regjimit, duke iu referuar Partisë Progresive Serbe (SNS), duhet t’i përgjigjen një sërë pyetjesh në lidhje me “vjedhjen e organizuar” të zgjedhjeve të 17 dhjetorit.

“Ata do të duhet të përgjigjen pse përfaqësuesit e opozitës nga Republika e Kroacisë nuk mundën të hynin në arenë derisa ajo po sigurohej nga kriminelë të dënuar. Thuhet se aty po xhirohet një film. Le të thonë se cili film po xhirohej në atë kohë dhe a funksiononin kamerat e vëzhgimit në atë kohë? Le të thonë nëse Vlada Mandiç është organizatori kryesor i gjithçkaje dhe çfarë bëhej në dhomën 1076 në ato ditë?”, ka pyetur Ponosh në një intervistë për rrjetin ballkanik të lajmeve “N1”.

Sipas tij, këto janë çështje me të cilat duhet të merret prokuroria dhe se është i vetëdijshëm që një prokurori e tillë siç është aktualisht në Serbi, nuk do ta zgjidhë, por, shton ai, është e rëndësishme që këto pyetje të bëhen dhe t’u tregohet qytetarëve dhe botës se “institucionet këtu nuk funksionojnë”.

“Duhet të trokasim në dyert e institucioneve dhe të tregojmë se nuk po bëjnë siç ka trokitur Vlada Obradoviç, për ta lënë të hyjë në bashki, pa pasur qëllim të hyjë me forcë”, shtoi.

Duke folur për protestat që koalicioni “Serbia kundër dhunës”, pjesë e të cilës është edhe partia e Ponosh-it, është duke i organizuar për të kundërshtuar rezultatin e zgjedhjeve për shkak të parregullsive që janë shoqëruar në procesin zgjedhor, posaçërisht në Beograd, ai ka theksuar se “nuk është normale që policia të jetë në bashki dhe këshilltarët bashkiakë përballë”.

Ai beson se disa huliganë të futur brenda kuvendit komunal të Beogradit dhe disa simpatizantë partiakë të rrëmbyer nga atmosfera, gjithsej dhjetë persona, shkaktuan incidentin dhe thyen xhamat dhe se në atë situatë ishte e panevojshme ndërhyrja e brigadës së xhandarmërisë. Ata, sipas Ponosh-it, mund të ishin arrestuar nga një duzinë policë.

“Kishte një shfaqje të panevojshme force këtu si kur u nxorën tanket pas demonstratave në vitet ’90 pasi të gjithë ishin shpërndarë”.

Ish-shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Serbisë ka potencuar se shumë në polici janë të pakënaqur sepse “kjo përfundoi shumë keq, ata thyen kokat e njerëzve të tyre”. Ai shton se të gjithë në polici e dinë se shefat e tyre janë instrumentalizuar dhe se personat kyç që organizuan këtë aksion janë “deri në qafë në veprimtari kriminale”.

Ponosh ka deklaruar se nga mbështetja e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç, në shërbimet e huaja të inteligjencës, “rezulton se sot Beogradi është Kazablanca”. “Shpresoj se nuk është”.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjet, Ponosh deklaron se Vuçiç-it iu desh “të vidhte” shumë në Beograd, sepse i mungonin shumë.

“Për ta vjedhur Beogradin, ai duhej të vidhte aq qartë sa mund të shihej nga avioni”, ka thënë Ponosh ndër të tjera.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore