Aplikacione

Paditet OpenAI për shkeljen e të drejtave autoriale


George RR Martin, një autor i njohur i serisë “A Song of Ice and Fire”, është një nga ata që po kundërshtojnë OpenAI, me pretendimet e tyre se janë shkelur të drejtat e autorëve në trajnimin e sistemit të tyre ChatGPT.

Përveç Martin, autorë të tjerë si John Grisham, Jonathan Franzen, Jodi Picoult dhe George Saunders kanë bërë të njëjtat akuzat kundër OpenAI.

George R. R. Martin, Jodi Picoult and other famous writers join - KTEN - Your source for Texoma news, sports and weather

Shoqata e Autorëve, një grup në SHBA që përfaqëson autorët, ka sjellë çështjen në gjykatën federale në Manhattan, New York.

Ata akuzojnë OpenAI për përfshirje në një “vjedhje sistematike në një shkallë masive” të librave të autorëve të përmendur. OpenAI është shprehur se respekton të drejtat e autorëve dhe beson se ata duhet të përfitojnë nga teknologjia e inteligjencës artificiale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore