Lajme

Netanyahu u bën thirrje civilëve palestinezë në Gaza që “të largohen tani”


Në një fjalim drejtuar kombit izraelit, kryeministri i vendit Benjamin Netanyahu u zotua të përdorë “të gjithë fuqinë” e IDF-së për të shkatërruar aftësitë e Hamasit.

Duke i quajtur ngjarjet e sotme diçka “të pa parë më parë në Izrael”, ai zotohet të sigurojë “kjo nuk do të ndodhë më kurrë”.

Ai thotë se Hamasi filloi një luftë mizore dhe të ligë, duke synuar civilët e pafajshëm të rinj dhe të vjetër.

“Ne do të fitojmë, por çmimi do të jetë i rëndë”, thotë ai.

“Hamasi dëshiron të na vrasë të gjithëve”, thotë Netanyahu, “duke masakruar” njerëzit tanë.

“Ajo që ndodhi sot nuk është parë kurrë më parë në Izrael dhe unë do të siguroj se nuk do të ndodhë më… IDF do të përdorë menjëherë të gjithë fuqinë e saj për të shkatërruar aftësitë e Hamasit”, thekson ai, duke shtuar se kjo “ditë e zezë” do të “hakmerret”.

Izraeli do të synojë Hamasin kudo – duke i kthyer vendet që ai “fsheh dhe vepron” në qytete të rrënuara, u shpreh Netanyahu.

Ai iu drejtua “banorëve të Gazës” që “të largohen tani sepse ne do të veprojmë kudo me forcë të plotë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore