Shije

Në qytetin e vogël italian ku pihet si në Romën e lashtë


Ishte viti 1370, madje edhe kanalet vezulluese të Venecias nuk i sollën gëzim Francesco Petrarch.

Gjatë dy dekadave të fundit, studiuesi dhe poeti me famë botërore kishte udhëtuar në të gjithë Italinë.

Por, çdo vit që kalonte, ai e gjente veten duke u tërhequr më shumë nga jeta shoqërore, duke kërkuar t’i shpëtonte “injorancës” së moshës së tij.

“Iki nga qyteti si një mërgimtar dhe zgjedh të jetoj në një fshat të vogël, të vetmuar, në një shtëpi të vogël të bukur, ku i kaloj ditët plotësisht i qetë, larg rrëmujës, zhurmës”, shkruante ai.

Duke udhëtuar në perëndim nga bregu venecian në kërkim të kësaj parajse të pakapshme, Petrarch do të kishte parë format e kodrave Euganean që ngriheshin mbi rrafshin e gjerë dhe të sheshtë të Luginës së lumit Po si fenerë.

I ngulitur në zemrën e tyre, ai gjeti Edenin e tij: fshatin e vogël të Arquà.

Arquà Petrarca, siç është riemërtuar që atëherë, është ende një qytet i vogël me pothuajse 2 mijë banorë.

Shtëpitë mesjetare prej guri bëjnë një ngjitje të rrëmujshme nga kisha e shekullit të XI-të e Santa Maria Assunta, ku varri i tij është ekspozuar me krenari, në vilën e tij me afreske që rrethohet nga pemë frutore të lulëzuara në pranverë.

Shtëpia dhe varri i Petrarch mbeten pika kryesore për këtë qytet, rreth 30 kilometra në jug të qytetit universitar të Padovas, banorët e të cilit vijnë për të shijuar peizazhin ku Petrarch gjeti më në fund paqen.

Por vendasit e dinë se peizazhi fsheh një thesar të dytë, më pak të njohur, të cilin Petrarch pa dyshim do ta pëlqente: frutat italiane të xinxifes.

E vogël, në formë ulliri ose ndonjëherë e rrumbullakët, me një gropë të fortë dhe një pamje të jashtme jeshile dhe kafe, xinxife është një frut me shumë shije.

E freskët, ka shije si një mollë e fortë dhe e drunjtë – por e pjekur nga hardhia, ajo merr një karakter të ëmbël e kompleks që i jep aromën e saj një pijeve të dashur vendase: lëngun e xinxifes.

I dashur nga elitat e kohës së Petrarch, lëngu i xinxifes dikur ishte shumë i famshëm.

Megjithatë, sot, pas një rënie të gjatë në kultivimin e xinxifes, kjo pije e pakapshme është harruar nga shumica e italianëve – përveç banorëve të këtij qyteti të vogël në majë të kodrës.

Që nga vitet 1980, një grup i vogël sipërmarrësish ka punuar që atëherë për të ribërë brodo di giuggiole si një nga pijet alkoolike më ekskluzive në botë dhe për të rivendosur xinxife si aromën e paharrueshme të qytetit të preferuar të Petrarkës.

Në një ditë gri në fillim të nëntorit, BBC udhëtoi për në Monselice, një qytet jashtë luginës ku shtrihet Arquà, për të takuar Alessandro Callegaro, trashëgimtar i një biznesi të vogël familjar që po punon për të ringjallur trashëgiminë e lashtë të kuzhinës të Arquà dhe frutave të saj.

Biznesi i Callegaro, Scarpon, është i njohur për eksperimentimin e tij me shije të pazakonta dhe të harruara prej kohësh.

Ndër përgatitjet e tij janë salcat e shijshme të bëra nga zarzavate të egra; puding rrushi i prodhuar në mënyrën e fshatarëve venecianë; dhe ekstrakte me burim nga pelini sipas një recete të përdorur nga Charlemagne.

“Ne po përpiqemi t’i ndihmojmë njerëzit të përjetojnë shijet e së kaluarës, megjithëse kjo nuk është e lehtë për t’u bërë”, ka treguar ai.

Ai ka thënë se xinxifeja është bërë një frut i harruar – pijet e saj, një tjetër përzierje e lashtë që ka nevojë për rikuperim nga ekspertët.

Pema e xinxife u soll për herë të parë në Itali në mbretërimin e perandorit të parë romak, Augustus, nga ushtarët që ktheheshin nga Siria.

Legjendat thonë se degët e saj me gjemba ishin ato që formuan kurorën e Jezu Krishtit. Për romakët, pema ishte një simbol i heshtjes dhe fatit të mirë, i përdorur për të zbukuruar tempujt e perëndeshës Prudentia.

“Edhe sot, këtu, bima është një ogur i mirë. Tradicionalisht, shtëpitë e fermerëve kishin një pemë xinxife pranë derës së përparme për fat të mirë”.

Në Arquà Petrarca, mund të gjesh ende një ose dy pemë jashtë thuajse në çdo shtëpi, shkruan studiuesja italiane Cristina Bignami në një histori të shkurtër të dashurisë së qytetit për xinxife.

“Shumë ekzemplarë janë shekullor dhe të madh në përmasa, dhe për këtë arsye luajnë një rol të rëndësishëm në një nivel peizazhi, historik dhe kulturor”.

Shtëpia e vetë Callegaro – një vilë me gurë – ka një pemë xinxife më shumë se një shekullore jashtë derës.

Është vetëm një nga shumë bimët e lashta që gjyshi dhe babai i tij shpëtuan kur pemët e xinxifes priheshin gjithnjë e më shumë për t’i hapur rrugë ullishteve më fitimprurëse.

Xinxifja ka qenë gjithmonë sfiduese si një propozim tregtar për fermerët.

Me degët e tyre me gjemba, korrja e tyre është e vështirë dhe kërkon shumë kohë. Kanë një sezon të ngushtë – vetëm katër deri në gjashtë javë nga shtatori në tetor – një jetëgjatësi e shkurtër dhe një proces i gjatë për të nxjerrë shijen.

Historikisht, kjo e ka bërë të pamundur shkallëzimin e prodhimit.

Ky fakt ka çuar në disa eksperimente me varietete të tjera, më pak të lashta që tregojnë potencial për prodhim masiv.

Ama është ajo shija e pakapshme që Callegaro është përpjekur të kapë me “brodo di Arquà” të tij, përpjekjen e tij për të rikrijuar shijen që dikur rrëmbeu zemrat e pijedashësve të Rilindjes.

Receta më e hershme për këtë përzierje daton në shekullin e XVI-të, e zhvilluar nga familja e fuqishme Gonzaga, e cila e shërbeu atë në gosti të bollshme në pronën e tyre në Liqenin Garda.

Por është shumë e mundur që përgatitjet e tilla të jenë edhe më të vjetra.

Për të bërë pijen, familja e Callegaro kaloi katër ose pesë vjet duke testuar variacione në recetat tradicionale fshatare.

“Ne i morëm këto receta, i pastruam pak dhe i testuam, derisa arritëm në atë që na pëlqente”.

Receta e Scarpon është, si të gjitha lëngjet e xinxifes, një përzierje e frutave të stinës: ftua, shega dhe rrushi janë të gjitha të dukshme.

Por Callegaro përpiqet të mbajë xinxifen si aromë mbizotëruese në 35 për qind të përzierjes përfundimtare.

Rezultati është një buqetë me shije të karamelizuar vjeshte me aciditetin e lehtë të agrumeve verore.

E servirur mbi akull, e bën një pije çuditërisht freskuese.

Por nuk ka gjasa që kjo pije të gjendet në dyqanin e pijeve lokale.

Callegaro prodhon vetëm 8 mijë shishe në vit. Si shumë në skenën e kuzhinës së Arquà, ai sheh virtyt në mbajtjen e biznesit të tij sa më artizanal të jetë e mundur.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore