Vende

Veçoritë e Sicilisë – pse ia vlen ta vizitojmë?


Për shumë vite, qytetet klasike të Italisë, Roma, Venecia, Firence dhe Milano kanë tërhequr turistë nga e gjithë bota, ndërsa sicilianët prodhonin në heshtje verën e tyre, rritën bajame, fëstëkë, ullinj dhe agrume dhe darkuan me ushqime deti të shkëlqyera.

Por flitet për vijën bregdetare piktoreske të ishullit, qytetet historike dhe shumë atraksione. Ishulli i madh me tre cepa nga maja e çizmes së Italisë tani njihet për gjithçka që ka për të ofruar.

Nga kryeqyteti i gjallë në Palermo në qytetin majë të kodrës së Taormina-s në Trapani në perëndim, Sicilia po zbulohet për destinacionin magjik që është.

Ishulli i larmishëm ofron plazhe, male dhe madje edhe ski në dimër. Vendet arkeologjike të ruajtura mirë, katedralet dhe ndërtesat tregojnë dëshmi të historisë së saj si një shtëpi për grekët, romakët, arabët, normanët, spanjollët dhe të tjerët.

Sicilianët indigjenë, për të cilët dihet pak, mendohet se e kanë pushtuar ishullin që në vitin 8000 para Krishtit, duke i dhënë emrin Sicilisë.

Flamuri i verdhë dhe i kuq i Sicilisë përshkruan një grua me tre këmbë me kokën e Medusës mitike, të quajtur “Trinacria”.

Tre këmbët simbolizojnë tre qoshet e Sicilisë, dhe sipas legjendës, tre nimfat mitologjike që krijuan ishullin.

Pse ia vlen ta vizitojmë Sicilinë?

Ushqime të shijshme

Pasta alla Norma.

Sicilia ka stilin e saj të kuzhinës italiane, dhe vendndodhja dhe historia e saj ndikojnë në pjatat e preferuara. Nuk është e pazakontë të shohësh kuskusin në një menu, duke reflektuar ndikimet arabe, dhe makaronat shërbehen me një shumëllojshmëri përbërësish, ku secili vend ka specialitetin e tij.

Ushqimet e detit të freskëta dhe të shijshme janë të bollshme, me më shumë se 600 milje të vijës bregdetare të ishullit, dhe sardelet shërbehen më vete, si dhe në makaronat aromatike me shije, që përfshin gjithashtu kopër, arra pishe dhe rrush të thatë.

Pasta alla Norma përmban domate, patëllxhan dhe ricotta salata (djathë ricotta të kripur). Topat e orizit të skuqur të quajtur arancini janë ushqime të njohura, dhe një antipastë e preferuar është caponata, një përzierje e shijshme e domateve, kaperit dhe patëllxhanit me shumë variacione.

Sicilianët i duan ëmbëlsirat dhe dihet se bëjnë kanolin më të mirë – tubat e ëmbëlsirave të skuqura të mbushura me rikota të ëmbëlsuar. Granita, akulli i grimcuar me shije frutash, bajamesh ose kafeje dhe kasata, pandispanja me liker, rikota dhe marzipani (pastë bajamesh) janë gjithashtu mes ëmbëlsirave që ia vlen t’i shijoni.

Vende mahnitëse arkeologjike

Tempulli Agrigento.

Sicilia është shtëpia e disa prej shembujve më të mirë të ruajtur në botë të tempujve, strukturave dhe artit grek dhe romak.

Në jugperëndim, Lugina e Tempujve të Agrigentos përfshin Tempullin pothuajse të paprekur të Concordias, si dhe kolonat e mbetura nga disa tempuj të tjerë grekë.

Në bregun juglindor të Sicilisë, Sirakuza – dikur qyteti kryesor i Greqisë – një amfiteatër masiv i ndërtuar rreth shekullit të 5-të p.e.s. ende përdoret për prezantime teatrale.

Një amfiteatër romak i shekullit të 3-të pas Krishtit mund të shihet gjithashtu në zonë. Në ishullin e afërt të Ortigias janë mbetjet e Tempullit të Apollonit, i ndërtuar në shekullin e VII para Krishtit.

Më tej në veri në bregdetin në qytetin majë të kodrës të Taorminas, Teatro Greco, që daton në shekullin e 3-të p.e.s., u zgjerua më vonë nga romakët.

Sot, teatri është shtëpia e festivaleve të filmit, koncerteve dhe lojërave me audiencën duke shijuar pamjet e detit Jon dhe malit Etna së bashku me shfaqjen.

Në Segesta, një tempull i mrekullueshëm dorik ka qëndruar për më shumë se 2000 vjet pranë një amfiteatri masiv.

Selinunte, dikur një qytet i madh grek në bregun jugor, është një tjetër vend mbresëlënës arkeologjik. Muzeu Arkeologjik Rajonal në Palermo përmban skulptura dhe artefakte nga e gjithë e kaluara e Sicilisë.

Plazhe luksoze

Plazhi Isola Bella në Sicili.

E rrethuar nga detet Tirren, Jon dhe Mesdhe, Sicilia ka milje bregdetare të larmishme dhe të bukura.

Pranë Taorminës, Isola Bella është një plazh i mrekullueshëm dhe është e zakonshme që një lido (klub plazhi) të ofrojë çadra, karrige, pije dhe ngrënie.

Një teleferik i çon vizitorët nga maja e kodrës në plazhet e Mazzaros.

Deti është i pastër dhe i ngrohtë, dhe rëra është me guralecë (sugjerohen këpucë plazhi).

Plazhet e Palermos në bregun verior, duke përfshirë Mondello, Magaggiari dhe Cefalu, kanë brigje me rërë po ashtu.

Rreth 40 milje në lindje të Palermos, Cefalu, dikur një fshat peshkimi, ofron disa plazhe, kafene, restorante, hotele dhe jetë nate.

Pranë Raguzës, përgjatë bregut juglindor, plazhet e njohura përfshijnë Fontane Bianche, San Lorenzo dhe Marina di Ragusa.

Vizitorët në Sicili do të gjejnë plazhe që i pëlqejnë, pavarësisht nëse janë duke kërkuar për një vend të izoluar apo një lido të gjallë.

Verërat komplekse

Carricante, verë siciliane.

Verërat siciliane janë bërë më të njohura dhe më të vlerësuara vitet e fundit, megjithëse prodhimi i verës në ishull daton shumë mijëvjeçarë që nga grekët.

Marsala, në pjesën perëndimore të Sicilisë, prodhon verëra të fortifikuara me të njëjtin emër, të kategorizuara sipas moshës dhe sheqerit të mbetur.

Në zonën e malit Etna të Sicilisë lindore, toka vullkanike dhe klima e favorshme çojnë në verëra të shkëlqyera si Carricante (e bardhë) dhe Etna Rosso (e kuqe) të prodhuara kryesisht nga rrushi Nerello Mascalese.

Rrushi vendas i mbjellë gjerësisht, Nero d’Avola, sjellë verëra të errëta, të forta dhe komplekse.

Verërat e bardha, të quajtura ndonjëherë Etna Bianco (e bardha) bazohen kryesisht në rrushin Carricante.

Catarratto, rrushi më i mbjellë, prodhon verëra të thata dhe Grillo është një tjetër verë e bardhë e thatë, një shoqërues i këndshëm për ushqimet e detit.

Kërkoni verëra siciliane në shtëpi dhe kur udhëtoni në ishull, sigurohuni që të provoni varietete lokale për përshtatjen e përsosur me vaktin tuaj.

Kulturë dhe tradita të pasura

Karrocat tradicionale siciliane.

Karroca me dy rrota, e tërhequr me kuaj, e pikturuar me ngjyra të ndezura me detaje të shkëlqyera që përshkruan skena fetare, lule dhe dizajne të ndërlikuara, është një simbol i njohur i Sicilisë.

Fillimisht të përdorura si transport, karrocat tërhiqeshin nga kuaj të zbukuruar gjithashtu me shirita, kambana ose shtëllunga.

Mjeshtrit e aftë ndërtonin dhe pikturonin karrocat, të cilat sot shihen në festivale, muze dhe në versione miniaturë për suvenire.

Ngjarjet festive zhvillohen gjatë gjithë vitit në qytetet dhe qytezat e Sicilisë, shumë duke nderuar shenjtorët mbrojtës, festat ose stinët.

Në Agrigento, Festivali i Lulëzimit të Bajameve në pranverë zgjat 10 ditë me kostume tradicionale, muzikë dhe parada.

Sagra della Ricotta mbahet në fund të prillit në Vizzini, një nga qytetet më të vjetra të Sicilisë, duke festuar djathin e përdorur në cannoli, kasata dhe pjata të shijshme.

Pastaj, festa e Santa Rosalia në Palermo është një ngjarje e madhe në mes të korrikut me muzikë, procesione dhe fishekzjarre.

Sezoni i Pashkëve sjell karnavalet dhe procesionet e Javës së Shenjtë, me një sërë ngjarjesh në të gjithë Sicilinë.

Vizitorët me fat që të mbërrijnë gjatë një prej këtyre ngjarjeve do të ndjejnë natyrën autentike të traditave të Sicilisë.

Ishujt e bukur

Sicili.

Disa grupe ishujsh në brigjet e Sicilisë ofrojnë disa nga plazhet më spektakolare në zonë.

Ishujt Pelagie ndodhen në jugperëndim të Sicilisë në Mesdhe. Lampedusa, më i madhi nga këta ishuj, përmban plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra të pastër, të përsosur për not.

Ishujt Egadi në brigjet perëndimore të Sicilisë janë të arritshme për udhëtime ditore nga Trapani. Favignana, më e madhja nga Egadis, e cila është shtëpia e hoteleve luksoze, plazheve dhe pikave të njohura të zhytjes.

Jashtë bregut verior të Sicilisë, në detin Tirren, ndodhen ishujt vullkanikë Aeolian.

Lipari është më i madhi dhe më i pëlqyeri nga turistët që shijojnë burimet e tij të nxehta dhe arkitekturën historike.

E vogël, por edhe e preferuar turistike, është Panarea.

Në bregun perëndimor të Sicilisë, Pantelleria vullkanike është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s me fumarole, banja me baltë dhe produkte bujqësore që përfshijnë ullinj, rrush dhe kaperin e tyre të njohur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore