Përballje

“Ndaloni luftën”, klubet evropiane mbështesin Ukrainën


Ndërhyrja e forcave Ruse në Ukrainë, ka prekur të gjithë, shumë edhe botën e sportit.

Që nga mëngjesi i 24 shkurtit, federata të ndryshme sportive kanë ngritur sanksione kundër Rusisë, e plot klube kanë shkëputur përfundimisht kontratat me të gjithë sponsorët rus.

Mirëpo, përveç sanksioneve – klubet Evropiane të futbollit kanë shfaqur mbështetjen e tyre për Ukrainën nëpërmjet mesazheve që kërkojnë t’i thuhet jo luftës.

Nata e së enjtes, ku luhen dy kompeticionet Evropiane – ka parë shumë mesazhe të tilla.

Një ndër ta ishte edhe Ruslan Malinovsky, i cili pasi shënoi gol përballë Olympiacos, nxori një bluzë me mbishkrimin “Jo luftës në Ukrainë”.

Zenit St. Petersburg ishte skuadra e vetme ruse që po luante në Evropë dje, dhe ata ishin mysafirë të Real Betis në Spanjë.

Shumë nga tifozët vendas kishin marrë flamura të Ukrainës, duke i shfaqur dhe duke thirrur kundër luftës që tashmë ka nisur.

Ukrainasi i Manchester City-t, Oleksander Zinchenko, nuk ishte në aksion por ai iu bashkua një proteste në qendër të Manchester-it për të treguar mbështetjen për vendin e tij.

Para ndeshjes së Europa League në “Diego Armando Maradona Stadium”, lojtarët e Barcelonës dhe Napoli-t qëndruan të bashkuar me një baner në dorë, me mbishkrimin “Ndaloni luftën”.

Tifozët e skuadrës kroate, Dinamo Zagreb, në ndeshjen e tyre përballë Sevilla-s mbajtën një banderolë të madhe që thoshte “Mbështetje për njerëzit e Ukrainës”.

Tifozët e Bodo/Glimt në Norvegji, para fillimit të ndeshjes, mbajtën në duar nga një flamur të Ukrainës.

Kurse Slavia Praga veshi bluza me mbishkrimin “Ne qëndrojmë me Ukrainën” para fillimit të takimit me Fenerbahçen.

Ata poashtu e emëruan kapiten ukrainasin Taras Kacharaba.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore