Milan e fillon mirë vitin 2022, shkatërron Venezia-n

Ndeshja e parë e vitit në Serie A ishte mes Venezia-s dhe Milani-t.

Rossonerët e filluan shumë mirë këtë vit, duke mposhtur Venezia-n me rezultat 0:3.

Dueli ishte plotësisht i dominuar nga Milan-i, të cilët mund të shënonin edhe më shumë gola, po t’i shfrytëzonin mundësitë e tyre.

Ndeshja filloi shumë mirë për rossonerët, pasi Zlatan Ibrahimovic shënoi për epërsinë prej 1:0 në minutën e dytë.

Minutat e tjera të mbetura në pjesën e parë, ishin pa gola por me shumë mundësi për kuqezinjtë.

Goli i dytë erdhi në fillim të pjesës së dytë, në minutën e 48-të me anë të Theo Hernandez.

Në minutën e 58-të, Venezia mbetën me 10 lojtarë, pasi Michael Svoboda u ndëshkua me karton të kuq.

Goli i tretë, dhe i fundit i ndeshjes, u shënua në minutën e 59-të, nga Theo Hernandez, i cili nuk gaboi nga pika e bardhë e penalltisë.

Me këtë fitore, Milan radhiten në pozitën e parë me 48 pikë, dy më shumë se Inter-i, megjithatë, nerazzuri-t kanë dy lojë më pak se rossonerët.