Mbreti rrëzohet nga froni në kupën e tij, Bilbao në çerekfinale

Një ndër ndeshjet më interesante të Kupës së Mbretit është zhvilluar sonte në “San Mames”.

Në tempullin e futbollit bask, përballeshin baskët e Athletic Bilbao-s përballë katalunasve të Barcelonës.

Dy krahina që kërkojnë pavarësinë, përballë njëri-tjetrit në Kupës e Spanjës.

Ashtu edhe siç pritej, ndeshja dhuroi spektakël, me 120 minuta që do të duheshin për të përcaktuar fituesin.

Ndeshjen më mirë e nisën vendasit, të cilët në dhjetë minutat e para e gjetën golin e epërsisë.

Një vepër arti nga Muniain e la Ter Stegen të shtangur, dhe Athletic e gjeti epërsinë.

Mirëpo, një tjetër pikture për muzet më të bukur të futbollit, u dhurua nga Ferran Torres, i cili me një supergol barazoi në 1-1.

Përkundër tentativave të shumta, ky rezultat nuk ndryshoi deri në minutën e 85-të.

Atëherë, pas një kaosi në zonë, Inigo Martinez shënoi atë që dukej se do ishte goli i fitores për Bilbao-n.

Mirëpo, plane tjera kishte Pedri.

I riu i Barcelonës e shfrytëzoi shumë mirë një asistim nga Dani Alves dhe arriti të shënoj për 2-2 duke e dërguar ndeshjen në kohë shtesë dy herë nga 15 minuta.

Aty, pa Ansu Fati-n dhe Pedri-n, që të dy që u larguan nga ndeshja për shkak të dëmtimit, Barcelona e kishte shumë të vështirë.

Dhe, një penallti të shkaktuar nga Jordi Alba, e shndërroi në gol Iker Muniain, që ishte edhe lojtari i ndeshjes.

Me rezultat 3-2 u mbyll ndeshja, me Bilbao-n që hakmerret ndaj Barcelonës për humbjen e pësuar në finalen e sezonit që lam pas.

Shorti i çerekfinaleve të Kupës së Mbretit hidhet të premten, në orën 12:30.