Boterori 2022

“Derisa futbolli të na ndajë”, çifti indian martohet me bluzat e finalistëve


Tifozët e futbollit në shtetin jugor indian të Kerala-s janë dalluar gjithmonë për dashurinë e tyre për futbollin në një vend të çmendur pas kriketit.

E diela nuk ishte ndryshe pasi shteti u përgatit për të parë finalen mes Argjentinës dhe Francës.

Ekrane të improvizuara u vendosën në të gjithë shtetin ndërsa flamujt argjentinas dhe francezë valëviteshin në rrugë, e tifozët ishin mbledhur me mijëra për të parë ndeshjen.

Por një çift ranë në sy në përkushtimin e tyre për lojën e bukur.

Data e dasmës së Sachin R dhe R Athira përkoi me finalen të dielën.

Ndërsa ata ranë dakord për shumicën e gjërave në lidhje me dasmën e tyre, ata nuk donin të bënin kompromis se cilin ekip mbështetën në finale.

Sachin është një tifoz i flaktë i yllit argjentinas Lionel Messi, ndërsa Athira është një mbështetëse e pasionuar e ekipit francez të futbollit.

Disa orë përpara se të dy skuadrat të takoheshin në stadiumin Lusail të Katarit në një nga ndeshjet më spektakolare në historinë e Kupës së Botës, ata u martuan me njëri-tjetrin në një ceremoni të mbajtur në qytetin Kochi.

Mbi bizhuteritë e tyre dhe veshjet tradicionale të dasmës, çifti kishte veshur fanellat me numrin 10 – Athira veshi një bluzë të sulmuesit francez Kylian Mbappe ndërsa Sachin veshi ngjyrat e Argjentinës për Messin.

Gazeta Malayala Manorama raporton se pas ceremonisë së tyre të dasmës, çifti nxitoi me pritjen dhe festën e dasmës për t’u kthyer në shtëpinë e Sachin-it për të parë finalen.

Argjentina fitoi finalen me penallti 4-2, duke i dhënë 35-vjeçarit Messi mundësinë për të ngritur përfundimisht trofeun e Kupës së Botës.

Kerala, ku Messi ka një ndjekës të madh, ka festuar fitoren që nga mbrëmja e së dielës, ndërsa tifozët valëvitnin flamujt e Argjentinës dhe nisën fishekzjarre në të gjithë shtetin.

Në Thrissur, një pronar hoteli mbajti premtimin e tij për të shërbyer biryani falas nëse Argjentina fitonte.

Marrë dhe përshtatur nga BBC për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore