Sport

ATP Dubai/ Djokovic kualifikohet në çerekfinale, aty pritet nga befasia çeke, Vesely


Djokovic ka avancuar në çerekfinale të ATP 500 që po zhvillohet në Dubai.

Tenisti serb po luan turneun e parë të vitit, pasi e humbi mundësinë që të merrte pjesë në Australian Open – duke refuzuar vaksinimin.

Në Dubai, kundërshtari i tij në raundin e të tetave ishte rusi, numër 26 në botë, Karen Khachanov.

Djokovic e mbylli ndeshjen shpejtë, pas 1 orë e 39 minuta, duke fituar 2-0 (6-3, 7-6) me sete.

Në çerekfinale, ai do të përballet me çekun Jiri Vesely, befasinë e deritanishme të këtij turneu.

Pas fitores përballë Marin Cilic, Vesely sot fitoi edhe përballë Bautista-Agut.

Në fakt, jo vetëm që fitoi, por kjo ishte ndeshja më e shkurtër e turneut deri tani.

Në vetëm 1 orë e 18 minuta, Vesely e mbylli ndeshjen duke fituar 2-0 (6-2, 6-4) me sete.

Dyshja do të mësojë edhe çiftin i cili do të përcaktojë gjysmëfinalen.

Fituesi i këtij dueli, do të përballet në gjysmëfinale me një nga Beraknis dhe Daniel/Shapovalov.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore