Lajme

Zyrtarëve holandezë iu ndalua përdorimi i aplikacionit AliExpress


Në Holandë, zyrtarëve iu ndalua instalimi i aplikacioneve të bisedës AliExpress dhe WeChat në telefonat e tyre të punës.

Këtë e bën të ditur agjencia “NOS” duke iu referuar burimeve.

Në total, dhjetë aplikacione nga Kina, Rusia, Irani dhe Koreja e Veriut – vende të dyshuara për spiunazh nga shërbimet speciale të Holandës – u futën në listën e zezë.

Në veçanti, ai përfshinte rrjetin social rus Vkontakte, si dhe programin e redaktimit të videove CapCut nga zhvilluesi i TikTok.

Në Holandë dyshohet se këto aplikacione mund të përdoren për të pasur akses, ndër të tjera, në të dhënat personale të përdoruesve me qëllim spiunazhi.

Vihet re se listat e kontakteve, vendndodhjen gjeografike, si dhe fotot dhe dokumentet në një pajisje celulare mund të jenë me interes për shërbimet speciale të huaja.

Në mars, zyrtarëve holandezë iu ndalua përdorimi i TikTok.

Kujtojmë se në fillim të qershorit, Parlamenti Evropian u bëri thirrje qeverive të vendeve të Bashkimit që të ndalojnë përdorimin e TikTok për nëpunësit civilë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore