Lajme

Zyrtarët presin marrëveshje pengjesh midis Izraelit dhe Hamasit gjatë muajit të ardhshëm


Izraeli dhe Hamasi po punojnë për të përfunduar kushtet e një marrëveshjeje pengjesh gjatë muajit të ardhshëm.

Të paktën kështu kanë thënë për Haaretz burime të huaja diplomatike të përfshira në negociata.

Një burim ka thënë se “koha ideale” për të zbatuar një marrëveshje do të ishte gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili fillon më 10 mars.

Raportet e mediave në ditët e fundit tregojnë se vonesa në arritjen e një marrëveshjeje për pengjet mund të jetë për shkak të faktorëve që nuk lidhen drejtpërdrejt me përparimin në bisedimet.

Sipas The Washington Post, administrata e presidentit amerikan Joe Biden dëshiron një marrëveshje shumë më të gjerë dhe afatgjatë që përfshin krijimin e një shteti palestinez.

Ky plan tani është duke u formuluar. Dhe ata që qëndrojnë pas planit shpresojnë se një marrëveshje pengjesh mund të arrihet edhe para fillimit të Ramazanit.

Televizioni izraelit Kan 11 ka raportuar se Hamasi shpreson që lirimi i të burgosurve palestinezë gjatë Ramazanit të fitojë mbështetjen e publikut. Prandaj, po zvarritet në negociatat aktuale.

Po ashtu burimet kanë thënë se Izraeli preferon të marrë kohën e tij për të arritur një marrëveshje në mënyrë që të mund të përfundojë operacionet ushtarake në Khan Yunis dhe ndoshta t’i zgjerojë ato në Rafah me shpresën se çdo marrëveshje pengjesh do të përfshijë një armëpushim afatgjatë.

Në një mënyrë apo tjetrën, burimet izraelite thanë se të dyja palët ishin ende shumë larg për çështjet kryesore në bisedime, para së gjithash për kohëzgjatjen e çdo armëpushimi.

Izraeli njëherazi po ushtron presion ndaj Hamasit për të minimizuar numrin e të burgosurve palestinezë të sigurisë që do të lirohen në çdo marrëveshje pengjesh.

Kryeministri Benjamin Netanyahu përsëriti se Izraeli do të vazhdojë të ushtrojë “presion të fortë ushtarak dhe të qëndrojë i vendosur në negociata” në mënyrë që të detyrojë Hamasin të tërhiqet nga “kërkesat e tyre delirante”.

Burimet e huaja sakaq kanë shprehur optimizëm të kujdesshëm për arritjen e një marrëveshjeje brenda këtij afati kohor.

Gjithashtu ata kanë pohuar se Izraeli dhe Hamasi, për momentin, kanë demonstruar një përkushtim për t’i zhvilluar bisedimet në heshtje për të zgjidhur çështjet që mbeten.

Është shumë herët të dihet nëse në momentin e së vërtetës palët do të vazhdojnë me një marrëveshje apo do ta betohen.

Hamasi i sheh pengjet si mjetin e vetëm që ka për t’i dhënë fund luftimeve dhe për të fituar imunitetin e liderëve të tij nga vrasja. Nëse nuk merr atë që dëshiron, mund të forcojë pozicionin e vet.

Ndërkohë, burimet izraelite theksojnë se Hamasi nuk e respektoi plotësisht marrëveshjen e mëparshme dhe më pas nuk liroi 10 pengjet e fundit femra që kishte premtuar.

Përparimi i ushtrisë në ofensivën në Gaza gjatë ditëve në vijim mund të ndikojë në gatishmërinë e Hamasit për të zbatuar marrëveshjen.

Megjithatë, nuk është e qartë se si mund të përgjigjet nëse IDF vret udhëheqësit e saj, Ismail Haniyeh dhe Muhammad Deif, përpara se masa të zbatohet.

Komuniteti ndërkombëtar nga ana tjetër e ka të vështirë të parashikojë nëse Netanyahu do të refuzojë në minutën e fundit mirëkuptimet e arritura për shkak të sigurisë, çështjeve të brendshme politike apo personale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore