Lajme

Zyrtare/ Polonia bëhet vendi i parë i NATO-s që blen 24 dronë turq


Polonia është vendi i parë i NATO-s që blen 24 dronë turq. Turqia do të vendosë F-16 e saj për të mbështetur Kontrollin e Ajrit Baltik nga Policia.

Të shtunën e 22 majit ministri i Mbrojtjes së Polonisë deklaroi se vendi do të blinte 24 dronë të armatosur nga Turqia. Kjo e bën anëtarin e parë të NATO-s që blen mjete ajrore pa pilot të prodhuar nga Turqia (UAV).

Dronët Bayraktar TB2, pritet të dorëzohen vitin e ardhshëm dhe do të armatosen me predha anti-tank. Polonia do të blejë gjithashtu një paketë logjistike dhe trajnimi, tha ministri i Mbrojtjes Mariusz Blaszczak.

Blaszczak i tha radios shtetërore se dronët Bayraktar TB2 “e kanë provuar veten në luftëra” dhe shtoi se UAV-ja do të administroheshin nga një kompani ushtarake, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Kontrata, e cila do të lidhet pa një proces prokurimi, u nënshkrua gjatë një vizite nga Presidenti polak, Andrzej Duda, në Turqi.

Autoritetet në Turqinë thonë se vendi është bërë prodhuesi i katërt më i madh në botë i dronëve që kur Presidenti Tajip Erdogan rriti prodhimin e brendshëm për të zvogëluar mbështetjen në armët perëndimore.

Kompania turke e teknologjisë së mbrojtjes Baykar u ka shitur dronin e saj të armatosur Bayraktar TB2 Azerbajxhanit, Ukrainës, Katarit dhe Libisë. Erdogan tha në mars se Arabia Saudite ishte gjithashtu e interesuar në blerjen e dronëve turq.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore