Sport

Zyrtare: Cristiano Ronaldo nënshkruan me Al-Nassr


Ylli portugez i futbollit Cristiano Ronaldo ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare me Al Nassr FC, një skuadër futbolli nga Arabia Saudite, me një pagë totale prej 200 milionë euro (177 milionë £) në vit pasi të përfshihen marrëveshjet tregtare.

Marrëveshja u raportua fillimisht nga CBS Sports, dhe rrjeti Al Arabiya në pronësi saudite konfirmoi lëvizjen të premten.

“Historia po shkruhet. Ky është një nënshkrim që jo vetëm do të frymëzojë klubin tonë për të arritur suksese edhe më të mëdha, por do të frymëzojë ligën tonë, kombin tonë dhe brezat e ardhshëm, djemtë dhe vajzat që të jenë versioni më i mirë i tyre. Mirë se vjen Cristiano në shtëpinë tënde të re”, shkruan Al Nassr FC në Twitter.

Sipas rrjetit, Al Nassr do të festojë ardhjen e Ronaldos gjatë ndeshjes së së shtunës kundër Al Khaleej në stadiumin e tyre në shtëpi, Mrsool Park.

E themeluar në vitin 1955 në Riyad, Al Nassr është një nga klubet më të vjetra të futbollit në Arabinë Saudite.

Skuadra, e cila ka fituar nëntë tituj të Ligës Premier të Arabisë Saudite, aktualisht drejtohet nga Rudi Garcia, i cili më parë ka drejtuar klube të futbollit evropian si Roma, Lille dhe Olympique de Marseille.

Ronaldo ka qenë lojtar i lirë që nga përfundimi i kontratës me Manchester United në fund të nëntorit. Ai u pyet për një marrëveshje me klubin saudit në një konferencë për shtyp pas fitores 6-1 të Portugalisë ndaj Zvicrës në Kupën e Botës; Ronaldo mohoi çdo përfshirje. Portugalia humbi 1-0 nga Maroku në çerekfinale dhe u eliminua nga turneu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore