Lajme

Zjarret në Kanada: Të paktën 30 mijë familje duhet të evakuohen


Të paktën 30 mijë familje janë urdhëruar të evakuohen në provincën British Columbia të Kanadasë, ku janë ndezur rreth 400 zjarre.

Zyrtarët kanë kufizuar udhëtimin në Kelowna, një qytet bregdetar me 132 mijë banorë, ku tymi nga zjarret aty pranë varet mbi liqenin Okanagan.

Urdhri është krijuar për të siguruar strehim të mjaftueshëm për të evakuuarit dhe punonjësit e urgjencës.

Zjarret kanë shkatërruar shtëpi në West Kelowna, një qytet me 36 mijë banorë.

Kufizimet e udhëtimit vlejnë gjithashtu për qytetet Kamloops, Oliver, Penticton dhe Vernon dhe Osoyoos.

Qindra milje në veri, një zjarr i madh vazhdon të shtrihet drejt qytetit Yellowknife.

Një afat zyrtar për evakuimin e qytetit – kryeqyteti i Territoreve Veriperëndimore të Kanadasë – ka përfunduar të premten. Një zyrtar lokal tha më vonë atë ditë se pothuajse të gjithë banorët ishin larguar, qoftë me makinë ose me avion.

Rreth 19 mijë nga 20 mijë banorët e qytetit ishin evakuuar. Autoritetet thanë se 39 pacientë u zhvendosën nga një spital në objekte alternative të premten në mbrëmje, duke i bërë ata njerëzit e fundit që u evakuuan nga qyteti.

Ministri i Mjedisit dhe Komuniteteve Shane Thompson tha se disa njerëz kishin zgjedhur “të strehoheshin në vend”, por u kërkoi vendasve të largoheshin.

Në British Columbia, urdhrat e evakuimit u rritën nga mbulimi i 15 mijë shtëpive të premten në të paktën 30 mijë deri të shtunën në mbrëmje. 36 mijë shtëpi të tjera janë nën alarm evakuimi.

Ministri i Menaxhimit të Emergjencave Bowinn Ma tha se zyrtarët “nuk mund të theksojnë mjaftueshëm se sa kritike është të ndiqen urdhrat e evakuimit”.

“Ato janë një çështje jete dhe vdekjeje jo vetëm për njerëzit në ato prona, por edhe për përgjigjet e parë që shpesh do të kthehen për t’u lutur njerëzve që të largohen”, tha ajo.

Kryeministri i provincës, David Eby, tha se numri i përgjithshëm i njerëzve të urdhëruar të largoheshin në 35 mijë me 30 mijë që u tha të përgatiteshin për evakuim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore