Lajme

Zjarr në kufirin mes Francës dhe Spanjës, më shumë se 130 persona të evakuuar


Zjarrfikësit katalanas dhe francezë po përpiqen të kontrollojnë një zjarr në bregun spanjoll të Mesdheut pranë kufirit të shtunën.

Ky i fundit, po përparon për shkak të erës duke prekur më shumë se 400 hektarë dhe ka çuar në evakuimin e më shumë se 130 personave.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

Zjarri shpërtheu pasditen e vonë të së premtes në jug të qytetit kufitar Portbou, një zonë shumë turistike e cila ka një stacion treni që lejon lidhjet mes dy vendeve, dhe çoi në mbylljen e disa fshatrave në zonë.

Në orën 9 të mëngjesit, rreth 435 hektarë u prekën, sipas të dhënave të përkohshme nga rojet e pyjeve katalanas, të cilët thanë se po hetonin shkaqet e këtij zjarri në një mesazh të postuar në Twitter.

Më shumë se 2 mijë e 500 hektarë janë të kërcënuar, sipas zjarrfikësve.

Zjarri “mbetet aktiv” dhe prioriteti është frenimi i përparimit të tij drejt jugut për të parandaluar që ai të arrijë në komunën Llançà, specifikuan ata në një deklaratë për shtyp të publikuar në faqen e internetit të qeverisë katalanase.

Zjarri përparoi me shpejtësi mbrëmjen e së premtes për shkak të erërave të forta që penguan avionët bombardues me ujë të merrnin pjesë në operacione dhe topografisë kodrinore, gjë që e bëri të vështirë qasjen te flakët.

Rreth 135 njerëz u evakuuan gjatë natës, sipas zjarrfikësve, ndërsa disa qindra të tjerë u mbyllën në fshatra ose kampingje që mirëpresin mijëra turistë çdo verë.

Vullnetarët e Kryqit të Kuq Katalanas marrin pjesë në operacione për të mbështetur popullsinë dhe për të mirëpritur njerëzit që nuk kanë mundur të kthehen në shtëpitë e tyre.

Sipas Mbrojtjes Civile të Katalonjës, më shumë se 4 mijë njerëz janë pa energji elektrike në këtë zonë dhe “trafiku hekurudhor mbetet i ndaluar” midis Portbou dhe qytetit të Figueras, që ndodhet rreth tridhjetë kilometra më në jug.

Rruga kombëtare që të çon në Portbou dhe kufiri është gjithashtu e mbyllur.

Rreth 80 njësi të zjarrfikësve spanjollë janë mobilizuar si dhe një duzinë zjarrfikëse franceze nga departamenti i Pyrenees-Orientales, në kufi me zonën e zjarrit.

Në vitin 2022, gati 500 zjarre përpinë më shumë se 300 mijë hektarë në Spanjë, një rekord në Evropë, sipas Sistemit Evropian të Informacionit të Zjarrit të Pyjeve (Effis).

Sivjet numri i hektarëve të djegur është rreth 70 mijë hektarë, sipas të njëjtit burim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore