Lajme

Zelenskyt ‘i humb durimi’ me Gjermaninë: Na i jepni tanket Leopard


Durimi i presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, po shuhet dita ditës për marrjen e tankeve gjermane Leopard, me qëllim mbrojtjen e territorit, ku në një deklaratë për televizionin publik gjerman, ai i bëri thirrje Berlinit që të jepte mjetet e rënda ushtarake, në mbrojtje të gjithë kontinentit dhe jo vetëm Ukrainës.

“Nëse i keni ato, na i jepni”, iu adresua Zelensky ligjvënësve gjermanë. “Ato nuk do ta kalojnë ndonjëherë kufirin e Ukrainës. Nuk do të shkojnë në Rusi. Ne thjesht po mbrojmë veten”.

Gjithsesi, hezitimi i Bundestagut është i qartë, teksa shumica e fraksioneve në Bundestagun gjerman nuk e mbështetën propozimin e konservatorëve të CDU/CSU për të votuar për sigurimin e tankeve luftarake Leopard 1 dhe Leopard 2 në Ukrainë.

Grupi parlamentar i CDU/CSU tha se Ukraina duhet të marrë tanket kryesore të betejës Leopard.

Në propozimin e tyre, konservatorët i bënë thirrje qeverisë federale gjermane që t’i japë industrisë dhe vendeve të treta leje për të eksportuar tanket e betejës Leopard-1 dhe Leopard-2.

Për më tepër, ekziston një thirrje për t’u përgatitur për furnizimin e tankeve Leopard 2 në Ukrainë nga magazinat e Bundeswehr-it dhe, paralelisht, për të blerë tanke të rinj për Bundeswehr-in.

Gjithashtu, projektvendimi vuri në dukje se në planin afatgjatë, është e nevojshme t’i jepet mbështetje logjistike Ukrainës me pjesë këmbimi, municione dhe ofensivë stërvitore së bashku me industrinë dhe vendet e treta që kanë tanke Leopard.

Pas disa orësh debati, Bundestagu i referoi Komisionit të Punëve të Jashtme për diskutim të mëtejshëm propozimin e grupit parlamentar CDU/CSU për furnizimin me tanke luftarake gjermane Leopard 1 dhe Leopard 2.

CDU/CSU kërkoi një votim të menjëhershëm, por dështoi për shkak të votave të fraksioneve të koalicionit qeverisës – Social Demokratëve, Të Gjelbrit dhe Demokratëve të Lirë, si dhe Alternativës ekstreme për Gjermaninë dhe të Majtë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore