Lajme

Zelensky nënshkruan ligjin që lejon disa të dënuar të shërbejnë në ushtri


Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, nënshkroi të premten një ligj që lejon të dënuarit – me përjashtim të atyre që kanë kryer krimet më të rënda – të bashkohen me ushtrinë, sipas raporteve të mediave.

Projektligji, i cili u miratua në fillim të majit nga parlamenti ukrainas, lejon mobilizimin vullnetar të të dënuarve për luftën e vendit me Rusinë, me përjashtim të atyre që kryen krime të rënda, duke përfshirë vrasjen, përdhunimin, terrorizmin, veprat penale të drogës dhe tradhtinë.

Deputetët dhe zyrtarët e lartë të qeverisë të dënuar për krime gjithashtu nuk do të kenë të drejtë t’u zbuten dënimet për të shërbyer në ushtri.

Ministri ukrainas i Drejtësisë, Denys Maliuska, parashikoi se ligji i ri do të mundësojë rekrutimin e 10 mijë deri në 20 mijë të dënuarve në ushtri, duke ndihmuar përpjekjet e luftës dhe duke lehtësuar mbipopullimin në burgjet e Ukrainës.

Lëvizja vjen ndërsa betejat e ashpra po zhvillohen në rajonin verilindor të vendit, Kharkiv.

Trupat ruse thuhet se kanë pushtuar disa fshatra dhe vendbanime, me presidentin Vladimir Putin që kërcënon ta kthejë rajonin në një zonë sigurie.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore