Lajme

Zelensky në OKB: Rusia vijon me krimet kundër njerëzimit


Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka akuzuar Rusinë për “krime kundër njerëzimit” pasi një breshëri e re raketore shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën.

Ai nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së përmes videolidhjes tha se “formula e terrorit” ruse kishte detyruar “miliona njerëz të qëndronin pa furnizime me energji, pa ngrohje, pa ujë”.

Sipas tij, sulmet vranë të paktën shtatë persona dhe termocentralet bërthamore dolën jashtë linjës.

Të tre termocentralet ende nën kontrollin e Ukrainës u shkëputën nga rrjeti dhe uzina e Zaporizhzhia – më e madhja në Evropë – u detyrua përsëri të mbështetej te gjeneratorët me naftë për të fuqizuar sistemet e saj të ftohjes dhe pajisjet kryesore të sigurisë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka shprehur shqetësim të madh për centralin e kontrolluar nga Rusia në Zaporizhzhia, i cili ka pësuar dëme nga granatimet e përsëritura.

Moldavia fqinje përjetoi gjithashtu ndërprerje masive të mërkurën, por nuk u godit drejtpërdrejt.

Me fillimin e dimrit, Moska ka rritur sulmet në infrastrukturën energjetike të Ukrainës.

Zyrtarët thonë se sulmet me raketa të Rusisë në termocentralet kanë shkaktuar dëme “kolosale” dhe kanë lënë më shumë se gjysmën e rrjetit të vendit në nevojë për riparim.

Vonë të mërkurën, Zelensky tha se situata në Kiev mbeti “shumë e vështirë” dhe përpjekjet do të vazhdojnë gjatë natës për të rivendosur energjinë elektrike.

Kryebashkiaku, Vitali Klitschko, tha se të paktën 80% e banorëve të kryeqytetit nuk kishin energji apo ujë të rrjedhshëm.

Por Zelensky shtoi se disa qytete të tjera të goditura nga raketat ruse kishin arritur të rivendosin energjinë, duke përfshirë Lviv, Odesa dhe Cherkasy.

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se presidenti rus Vladimir Putin po “armatos dimrin” për të shkaktuar vuajtje të pamasë.

“Duke luftuar në fushën e betejës, Moska tani po miraton një strategji frikacake dhe çnjerëzore që ndëshkon burrat, gratë dhe fëmijët ukrainas”, tha ajo.

Në rajonin jugor të Zaporizhzhia, një foshnjë e porsalindur u vra kur një raketë goditi një njësi materniteti.

Gjenerali Valeriy Zaluzhniy – komandanti i forcave të armatosura të Ukrainës – tha se 67 raketa lundrimi u lëshuan nga Moska, me mbrojtjen ajrore që kapën me sukses 51.

Rusia gjithashtu vendosi sërish drone sulmuese.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore