Lajme

Zelensky i ri, i dëshpëruar


Tregon besim në publik, por në të vërtetë është i dëshpëruar.

Mbështetja perëndimore është e lëkundur dhe ai nuk është më i njëjti.

Nuk bën më shaka për të zbutur tensionin gjatë takimeve urgjente, nuk ka më një agjendë të ngjeshur me emërimet e huaja dhe optimizmi i tij i zakonshëm është zhdukur.

Tani ai hyn, dëgjon përditësimet, jep urdhra dhe largohet.

Është Volodymyr Zelensky i ri, siç tregohet nga revista amerikane “Time”.

Nën titullin “Beteja e vetmuar e Volodymyr Zelensky-t”, autori i shkrimit është Simon Shuster, i njëjti gazetar që në fillim të konfliktit kaloi dy javë në pallatin e presidentit ukrainas, i cili i kishte përshkruar netët e tij me frikën e gjumit dhe përpjekjen e pushtuesve për të vrarë.

Edhe atëherë Time ia kushtoi kopertinën, por ai raport kurorëzoi guximin e një njeriu që kishte botën perëndimore të bashkuar në anën e tij.

Sot, pas më shumë se njëzet muajsh lufte, historia është ndryshe.

Qarkohet nga një tjetër humor. Nga një tjetër skenar ndërkombëtar.

Shuster mbështetet në burime të brendshme.

Ai nuk përmend emra, por flet për “një bashkëpunëtor të ngushtë” dhe “një këshilltar” të presidentit që raporton se Zelensky është “i zemëruar” me aleatët.

Kjo sepse ndihet “i tradhtuar”, mendon se ka atë që është e nevojshme për të mbijetuar, por për të mos arritur në fund të luftës duke e fituar atë.

“Një nga njerëzit më të afërt me të”, siç e përkufizon Shuster, thotë se besimi absolut i Zelensky-t në fitore po bëhet “mesianik”.

“Ai po mashtron veten”.

Revista amerikane ndoqi presidentin ukrainas në vizitën e tij të fundit në SHBA.

Shuster flet për një udhëtim larg triumfit të vitit të kaluar.

Mbështetja e opinionit publik amerikan për ndihmën e re për Kievin ka rënë nga 65 për qind në qershor në 41 për qind.

Politika nuk mund të mos e marrë parasysh këtë dhe Zelensky i kuptoi pasojat gjatë udhëtimit të tij.

Shuster thotë se demokratët në një seancë të mbyllur atë e “pyetën se çfarë do të ndodhte nëse nuk do të na dërgonin ndihmë…u përgjigja se do të humbnim”.

Përsëri Zelensky: “Gjëja më e frikshme është se një pjesë e botës është mësuar me luftën në Ukrainë. Lodhja e shkaktuar nga lufta rrjedh si një valë. E shihni në SHBA, në Evropë. Dhe shohim që sapo fillojnë të lodhen pak, bëhet si spektakël”.

Sikur kanë thënë të gjithë bashkë “nuk mund ta shikoj këtë për të dhjetën herë”.

Kësaj i shtohet situata në Lindjen e Mesme dhe vetëdija se ndihma për Izraelin e vë në rrezik ndihmën për Ukrainën.

Një Volodymyr Zelensky shumë i dekurajuar.

Anton Gerashchenko, këshilltar në Ministrinë e Brendshme, ka thënë se e sheh “artikullin si një kujtesë për ne”.

Dhe “si një opinion mbi situatën e parë nga sytë e gazetarëve të huaj”.

“Për ne ukrainasit situata ka shumë më tepër dimensione. Askush nuk mund të thotë me siguri se si do të përfundojë kjo luftë. E vetmja gjë e sigurt është se janë tre palë në fushë: ukrainasit, aleatët dhe Rusia”, ka shtuar ai.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore