Lajme

Zelensky beson në fitoren e Ukrainës brenda një viti


Presidenti Volodymyr Zelensky shpreson se Ukraina do ta mposht Rusinë përpara samitit të ardhshëm të NATO-s, i cili do të mbahet në mesin e vitit 2024.

Lajmi u bë i ditur gjatë një konference për shtyp të mërkurën pas rezultateve të samitit të NATO-s në Vilnius.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me pritshmëritë e Ukrainës për samitin e ardhshëm të Aleancës, Zelensky tha: “Është e vërtetë, ne besojmë në fitore”.

“Ne besojmë se hapi tjetër shumë i rëndësishëm për Ukrainën do të jetë në samitin e ardhshëm të NATO-s – simbolikisht, në fund të fundit, 75 vjetori i Aleancës – në Washington. Mendoj se duhet të punojmë shumë dhe të përgatitemi për këtë samit”, tha ai.

Kreu i shtetit theksoi se fitorja është dëshira e tij kryesore dhe e vetme dhe “me fitore do të vijë patjetër anëtarësimi në NATO”.

“Dhe gjithçka është e qartë për të gjithë: ne tashmë kemi unitet absolut që Ukraina do të jetë anëtare e Bashkimit Evropian. Është absolutisht e drejtë: Ukraina zgjodhi një të ardhme kaq të afërt për vete – të jetë një anëtare e barabartë në aleancën e sigurisë të BE-së dhe një shtet i pavarur”.

Në maj, Zelensky komentoi humbjen e mundshme të mbështetjes ushtarake për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2024 në Amerikë, duke thënë se Ukraina mund ta fitojë luftën deri atëherë.

G7 do të shpalosë marrëveshjen e sigurisë për Ukrainë në samitin e NATO-s

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore