Aplikacione

Zbulohet shteti i parë amerikan që ndalon me ligj TikTok-un


Shteti amerikan i Montana-s ka miratuar një ligj për të ndaluar TikTok, i cili do të jetë i vështirë për t’u zbatuar në formën e tij aktuale, por mund të rrisë gatishmërinë e Shteteve të Bashkuara për të ndaluar një herë e përgjithmonë platformën popullore të grupit kinez ByteDance.

Ligji SB419, i pranuar me 54 vota (43 kundër), ende duhet të nënshkruhet nga guvernatori republikan i atij shteti në veriperëndim të vendit, i cili ka pak më shumë se një milion banorë, transmeton agjencia “AFP”.

Ashtu si shumë përfaqësues demokratë dhe republikanë në Kongresin amerikan, përfaqësuesit e Montana-s mendojnë se platforma e videove të shkurtra dhe argëtuese të vizituara nga 150 milionë amerikanë, i lejon Pekinit të spiunojë dhe manipulojë përdoruesit.

Teksti urdhëron dyqanet e aplikacioneve celulare (Apple dhe Google) të ndalojnë shpërndarjen e TikTok nga 1 janari i vitit 2024.

Kështu, Montana u bë shteti i parë amerikan që miratoi një ligj që ndalon TikTok.

Megjithatë, sigurisht që do të përpiqet të sfidojë veten në gjykatë dhe ka pak mundësi që të zbatohet në formën e tanishme.

“Gjykata do të vendosë për kushtetutshmërinë e tekstit. Ne vazhdojmë të luftojmë për përdoruesit dhe krijuesit e TikTok në Montana”, tha një zëdhënëse e aplikacionit përpara votimit.

Për vite me radhë, TikTok ka mohuar akuzat për spiunazh për Kinën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore