Lajme

Zbulohen pranë Finlandës bombarduesit rusë, të aftë për të mbajtur armë bërthamore


Firma izraelite e inteligjencës “ImageSat International” (ISI) ka zbuluar një “prani të parregullt” të bombarduesve strategjikë rusë TU-160 dhe TU-95 të dislokuar në bazën ajrore Olenya pranë Finlandës.

Sipas imazheve satelitore të marra nga firma, katër TU-160 u zbuluan më 21 gusht dhe tre TU-95 u zbuluan më 25 shtator.

Nuk kishte asnjë bombardues strategjik të pranishëm në bazën ajrore më 12 gusht.

“Përmes modeleve të vazhdueshme, sistemi tregon se baza ajrore e Engels është pika e mundshme e nisjes së bombarduesve strategjikë të zbuluar në bazën ajrore Olenya”, thuhet në raport.

Baza ajrore e Engelsit është shtëpia e bombarduesve të vetëm strategjikë të Rusisë të stacionuar pranë Ukrainës dhe shërben si bazë për Regjimentin e 121-të të Aviacionit.

Bombarduesit, të aftë për të mbajtur raketa lundrimi dhe armë bërthamore strategjike, kanë qenë aktivë në luftën e Ukrainës që nga pushtimi i Moskës në shkurt.

Gjatë gjithë luftës kundër Ukrainës, Forcat Ajrore Ruse nuk kanë mundur të fitojnë epërsi ajrore dhe kanë humbur avionë të shumtë.

Ndërsa është e paqartë pse bombarduesit janë zhvendosur në bazën ajrore, ajo vjen pasi presidenti rus Vladimir Putin vazhdon të kërcënojë Perëndimin se ai mund të përdorë armë bërthamore strategjike.

Baza ajrore Olenya ndodhet në gadishullin Kola afër Murmansk. Ajo strehon Flotën Veriore të Rusisë dhe një numër të konsiderueshëm armësh dhe pajisjesh ushtarake, duke përfshirë armë bërthamore taktike dhe strategjike.

Ajo është gjithashtu një bazë ajrore e madhe ruse me një kapacitet të madh sulmi që do të dërgonte një sinjal për Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n.

Baza është gjithashtu jashtë rrezes së armatimit ukrainas, të cilat kanë goditur bazat ajrore ruse me armatimet e dorëzuara nga Uashingtoni dhe vende të tjera evropiane.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore