Lajme

Zbulimi i Pliosaurit: Një përbindësh i madh deti del nga shkëmbinjtë e Dorset-it


Kafka e një përbindëshi kolosal të detit është nxjerrë nga shkëmbinjtë e Bregut Jurasik në Dorset.

I përket një pliosauri, një zvarraniku detar të egër, që terrorizoi oqeanet rreth 150 milionë vjet më parë.

Fosili 2 metra i gjatë është një nga ekzemplarët më të plotë të llojit të tij të zbuluar ndonjëherë dhe po jep njohuri të reja për këtë grabitqar të lashtë.

Kafka do të shfaqet në një program special të David Attenborough në BBC One në ditën e Vitit të Ri.

“Oh wow!”.

Ka gulçime ndërsa fleta që mbulon fosilin tërhiqet dhe kafka zbulohet për herë të parë.

Është menjëherë e qartë se ky pliosaur është i madh dhe i ruajtur bukur.

Nuk ka një ekzemplar askund tjetër që të përputhet me të, beson paleontologu vendas Steve Etches.

“Është një nga fosilet më të mira që kam punuar ndonjëherë. Ajo që e bën atë unik është se është i plotë,” i tha ai BBC News.

“Nofulla e poshtme dhe kafka e sipërme janë të lidhura së bashku, siç do të ishin në jetë. Në të gjithë botën, pothuajse nuk është gjetur ndonjë ekzemplar në atë nivel detajesh. Dhe nëse janë, shumë pjesë mungojnë, ndërsa kjo, megjithëse është paksa e shtrembëruar – ka çdo kockë të pranishme.

Kafka është më e gjatë se sa gjatësia e shumicës së njerëzve, gjë që ju jep një ndjenjë se sa e madhe duhet të ketë qenë krijesa në përgjithësi.

Nuk mund të mos përqendrohesh te 130 dhëmbët e tij, veçanërisht ata në pjesën e përparme.

Të gjatë dhe të mprehtë, ata mund të vrisnin me një kafshim të vetëm.

Por shikoni pak më afër – nëse guxoni – dhe pjesa e pasme e çdo dhëmbi është e shënuar me kreshta të imta. Këto do ta kishin ndihmuar bishën të shponte mishin dhe më pas të nxirrte shpejt kërpudhat e saj si kamë, gati për një sulm të dytë të shpejtë.

Pliosauri ishte “makineria” më e madhe vrasëse dhe me gjatësi 10-12 metra, me katër gjymtyrë të fuqishme si pinball për të lëvizur veten me shpejtësi të madhe, ishte grabitqari kulm në oqean.

“Kafsha do të kishte qenë aq masive sa mendoj se do të kishte qenë në gjendje të presë në mënyrë efektive çdo gjë që ishte mjaft për të ardhur keq për të qenë në hapësirën e saj”, thotë Dr Andre Rowe nga Universiteti i Bristol.

“Nuk kam asnjë dyshim se kjo ishte disi si një T-Rex nënujor”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore