Lajme

Zaev: Një nga të mbijetuarit kishte dëgjuar një shpërthim


Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili ndodhet në Sofje, gjatë takimit që ka patur me një të mbijetuar ka treguar se ai kishte dëgjuar një shpërthim.

“Ai më tha se ka dëgjuar një shpërthim. Ai dhe gjashtë të mbijetuarit e tjerë kanë thyer dritaret e autobusit dhe kanë arritur të shpëtojnë. Viktimat e tragjedisë janë njerëz të moshave të reja nga 25-30 vjeç, ka dhe fëmijë. Tragjedia është e madhe”, është shprehur kryeminstri maqedonas në një intervistë për Bulgaria ON AIR.

Zaev gjendet në spitalin “Pirogov” ku është takuar me të mbijetuarit nga aksidenti që mori jetën e 46 personave – mes tyre 45 shqiptarë të RMV-së.

Numri një i qeverisë theksoi se nuk do të ketë një hetim paralel të autoriteteve maqedonase lidhur me ngjarjen.

“Iu besojmë kolegëve tanë bullgarë. Nëse u duhet ndihmë, jemi të gatshëm të ndihmojmë në hetim. Tani më e rëndësishmja është të ndihmojmë të lënduarit’’, ravijëzoi në përmbyllje Zaev.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore