Lajme

Yuan-i kinez arrin nivelet më të ulëta rekord ndaj dollarit amerikan


Yuan i Kinës ka arritur nivele të reja rekord ndaj dollarit amerikan në rritje.

Yuan i tregtuar ndërkombëtarisht ra në nivelin e tij më të ulët që kur të dhënat u bënë të disponueshme për herë të parë në 2011.

Monedha vendase e Kinës arriti gjithashtu pikën e saj më të dobët që nga kriza financiare globale e vitit 2008.

Kjo vjen pasi dollari vazhdon të rritet në vlerë kundrejt monedhave të tjera kryesore, pasi banka qendrore e SHBA rriti përsëri normat e interesit në fillim të këtij muaji.

Ndërkohë të mërkurën, indekset kryesore të bursave në të gjithë Azinë ranë ndjeshëm.

Indeksi standard i Japonisë Nikkei mbylli ditën me 1.5% më pak, ndërsa Kospi në Korenë e Jugut e mbylli ditën me 2.4%. Hang Seng i Hong Kongut ishte 2.8% më i ulët.

Banka qendrore e Kinës është përpjekur të ngadalësojë rrëshqitjen e yuan-it duke e bërë më të shtrenjtë bastet ndaj monedhës. Banka Popullore e Kinës (PBOC) gjithashtu shkurtoi sasinë e valutës së huaj që bankat duhet të mbajnë.

Shumë investitorë e shohin dollarin si një vend të sigurt për të vënë paratë e tyre në kohë telashe.

Kjo ka ndihmuar në rritjen e vlerës së saj kundrejt monedhave të tjera, duke përfshirë paundin britanik – i cili arriti në nivelin më të ulët historik kundrejt dollarit të hënën.

Gjithashtu të mërkurën, dollari arriti një nivel të ri 20-vjeçar kundrejt një grupi të ndjekur nga afër të monedhave kryesore botërore.

Rënia e yuan-it është një shembull tjetër i dobësimit të monedhës si rezultat i dollarit të fortë.

Bëhet fjalë gjithashtu për rrugët shumë të ndryshme që po ndjekin Kina dhe Shtetet e Bashkuara në përgjigje të çështjeve ekonomike në vend.

PBOC ka lehtësuar normat e interesit për të ringjallur rritjen në një ekonomi të shkatërruar nga bllokimet e COVID, ndërsa Rezerva Federale e SHBA po lëviz në mënyrë agresive në drejtim të kundërt ndërsa përpiqet të kontrollojë inflacionin.

Një divergjencë e tillë nuk është plotësisht problematike, tha për “BBC” Joseph Capurso, kreu i ekonomisë ndërkombëtare dhe të qëndrueshme në Commonëealth Bank of Australia.

Rënia e vlerës së monedhës në fakt mund të jetë e dobishme për eksportuesit brenda Kinës, tha ai, sepse do t’i bënte mallrat e tyre më të lira dhe kështu mund të rriste kërkesën.

Thënë kështu, eksportet përbëjnë vetëm 20% të ekonomisë kineze këto ditë, kështu që një juan i dobët nuk do të kthejë dobësinë themelore brenda vendit të shkaktuar kryesisht nga strategjia e Pekinit për zero-COVID dhe një krizë pronash, tha Capurso.

Një monedhë më e dobët mund të çojë gjithashtu në tërheqjen e parave të investitorëve nga vendi dhe pasiguri në tregjet financiare – diçka që zyrtarët kinezë do të duan të shmangin me Kongresin e Partisë Komuniste që do të mbahet muajin e ardhshëm, kur presidenti i saj Xi Jinping pritet të sigurojë një të tretë të paprecedentë. mandati në detyrë.

Rënia e yuan-it ka shkaktuar dobësi në monedhat e tjera të ekonomive të zhvilluara në rajon, duke përfshirë dollarin australian dhe të Singaporit, si dhe atë të Koresë së Jugut.

Javën e kaluar, Banka e Japonisë ndërhyri për të mbështetur jenin për herë të parë që nga viti 1998, pasi monedha u dobësua kundrejt dollarit.

Tregjet në zhvillim të Azisë janë gjithashtu të cenueshme – pasi ato shesin lëndë të para dhe komponentë në fabrikat e Kinës dhe kështu janë bërë gjithnjë e më shumë të varura nga juani.

Washingtoni në të kaluarën e ka akuzuar Kinën për zhvlerësimin e qëllimshëm të monedhës së saj për të mbajtur eksportet të lira dhe importet nga SHBA-të të shtrenjta.

Ndërsa dollari i fortë ka tronditur tregjet botërore, nuk ka gjasa të pengojë Fed-in që të vazhdojë të rrisë normat.

“Dollari i fortë po funksionon për tregun e SHBA”, tha Dimitri Zabelin në institutin e politikës së jashtme të London School of Economics.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore