Lajme

“Ylli si salsiçe”, shkencëtari francez kërkon ndjesë


Shkencëtari francez Etienne Klein ka kërkuar falje për postimin e një fotoje në Twitter të një fete salsiçeje spanjolle chorizo.

Kjo e fundit, u ngatërrua me një imazh të qartë të një ylli.

Në këtë mënyrë, ka thënë ai, ka dashur të bëjë thirrje për kujdes në lidhje me “imazhet e dukshme”, transmeton Radio Svoboda.

Autori i “shakasë”, Etienne Klein, është drejtor i Komisionit Francez për Burimet Alternative dhe Energjinë Atomike.

Ai postoi një foto të një fete sallami në Twitter me një foto të Proxima Centauri, yllit më të afërt me Diellin, marrë me një nivel të lartë detajesh nga teleskopi James Webb.

Postimi në Twitter mori më shumë se 15 mijë “pëlqime” dhe më shumë se 2 mijë retweet.

Klein më vonë pranoi falsifikimin.

Ai e shpjegoi veprimin e tij të çuditshëm me faktin se donte të “bënte thirrje për kujdes në lidhje me imazhet në dukje të dukshme”.

Shkencëtari publikoi gjithashtu një foto të Rrotës së Vagonit, një galaktikë që ndodhet 500 milionë vite dritë nga Toka.

Klein siguroi se këtë herë fotoja ishte e vërtetë, por falsifikimi i tij me sallam vështirë se i shtoi besueshmëri atij si një shkencëtar autoritar në radhë të parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore