Muzikë

Ylli i muzikës latine Enrique Iglesias do të performojë në Tiranë


Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana duket të jetë bërë fole për artistët më me nam në botë. Kjo pasi që gjatë ditës së djeshme është konfirmuar ardhja e pop ikonës Ricky Martin në kryeqytetin shqiptar, dhe jo vetëm.

Përpos Martin, në Tiranë koncert do të mbajë edhe këngëtari tjetër nga Spanja, Enrique Iglesias.

Ylli i hitit “Bailando” do të performojë në Tiranë me datën 30 qershor të këtij viti, derisa lajmin për koncertin e tij, e ka konfirmuar edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama.

Përmes një postimi në llogarinë e tij të Facebook, Rama e ka paralajmëruar koncertin e Iglesias, duke shkruar – “Vallëzojmë me yllin tjetër Enrique Iglesias në 30 qershor në Tiranë”.

I lindur në Spanjë në vitin 1975, Enrique Iglesias është djali i këngëtarit të njohur spanjoll Julio Iglesias. Iglesias u rrit kryesisht në Miami dhe filloi të këndonte si adoleshent. Ai publikoi albumin e tij debutues të vetë-titulluar në 1995 dhe, si veprat e tij të mëvonshme në studio, rezultoi të ishte një sukses i madh.

Enrique ka lindur në Madrid të Spanjës, më 8 maj të vitit 1975. Më i vogli nga tre fëmijët, Iglesias është djali i këngëtarit popullor spanjoll Julio Iglesias dhe Isabel Preysler, një socialiste e njohur madrilene.

Pas rrëmbimit të gjyshit të tij, Iglesias u dërgua në Miami për të jetuar me të atin për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Për shkak të orarit intensiv të turneut të babait të tij, pjesa më e madhe e prindërimit të Iglesias erdhi nga dadoja e tij, Elvira Olivares, së cilës më vonë ai i kushtoi albumin e tij të parë.

Në kohën kur ishte adoleshent, Iglesias kishte filluar të ndiqte gjurmët e babait të tij. Performanca e tij e parë live erdhi në një produksion në shkollën e tij.

Prej aty, ai filloi të shkruante dhe të performonte këngë në restorante të ndryshme në Miami me një grup të vogël miqsh, të cilat i mbajti të fshehta nga prindërit e tij.

“Nuk është sikur po kërkoja një marrëveshje rekord atëherë”, tha më vonë Iglesias.

“E bëra sepse e doja. Nuk i thashë kurrë askujt. Për mua ishte një arratisje për të kënduar, një nga ato gjëra që nuk doja që askush të mashtronte”, pati shtuar ai.

Pas mbarimit të shkollës së mesme, Iglesias u regjistrua në Universitetin e Miamit, ku synonte të studionte biznes. Por bota e muzikës vazhdoi ta thërriste atë dhe pas vetëm një viti kolegj, ai e la atë.

Me synimin për ta bërë atë pa ndihmën e babait të tij ose mbiemrit të tij të famshëm, Iglesias filloi të blejë demo të punës së tij te producentë të ndryshëm me emrin Enrique Martinez.

Ai e kishte regjistruar kasetën, e cila përmbante një këngë spanjolle dhe një palë melodi angleze, duke marrë hua fshehurazi para nga dadoja e tij.

Puna e vështirë u shpagua shpejt, pasi Iglesias nënshkroi një kontratë diskografike në vitin 1995. Më vonë atë vit, albumi i tij debutues i vetëtitulluar doli në dyqanet e CD-ve.

Rekordi rezultoi të ishte më i suksesshëm nga sa e kishte imagjinuar ndonjëherë Iglesias, duke u bërë i artë në Portugali në vetëm shtatë ditë dhe duke shitur më shumë se 6 milionë kopje në mbarë botën.

Një vit më pas, Iglesias mori çmime të shumta, duke përfshirë një çmim Grammy të vitit 1996 për interpretuesin më të mirë latin, çmimet “Artisti i Vitit” dhe “Albumi i Vitit” i Billboard-it, si dhe një disa çmime të American Music Awards.

Theksojmë që artisti 48-vjeçar njihet për hite “Bailamos”, “Hero”, “Subeme la radio”. “Ring My Bells” e shumë të tjera.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore