Sport

Ylli i Bayern-it shfaqet si objektivi kryesor i verës për Manchester City-n


Jamal Musiala

Manchester City e ka identifikuar yllin e Bayern Munich-ut, Jamal Musiala, si objektivin e tyre kryesor për afatin kalimtar të verës, sipas një raporti.

Mesfushori sulmues 21-vjeçar konsiderohet gjerësisht si një nga perspektivat më të ndritura të Evropës dhe e ka vendosur veten si një lojtar me ndikim për Bayern-in që kur bëri debutimin e tij në 2020.

Musiala tashmë ka bërë gjithsej 161 paraqitje për gjigantin bavarez në të gjitha garat, duke shënuar 43 gola dhe duke regjistruar 30 asistime, duke përfshirë 12 gola dhe shtatë asistime në 36 ndeshje deri më tani këtë sezon.

Reprezentuesi gjerman me 27 ndeshje ka fituar nëntë trofe te Bayern-i, duke përfshirë katër tituj të Bundesliga-s, dhe shpreson të shtojë një Champions League të dytë në kabinetin e tij këtë sezon tani që skuadra e Thomas Tuchel ka kaluar në gjysmëfinale.

Musiala ka pak më shumë se dy vjet të mbetura në kontratën e tij në “Allianz Arena”, por spekulimet për të ardhmen e tij afatgjatë në Gjermani janë të përhapura mes interesimit të raportuar nga një numër i klubeve të mëdha evropiane.

Raportet e fundit kanë sugjeruar se Man City ka kaluar përpara Liverpool-it, Barcelona-s dhe Paris Saint-Germain-it në garën për të nënshkruar me Musiala-n këtë verë.

Sipas “The Guardian”, “Qytetarët” po planifikojnë një ofertë të madhe për të joshur Musiala-n në “Etihad” përpara sezonit të ri dhe e kanë identifikuar mesfushorin si objektivin e tyre kryesor të transferimit.

Raporti shton se menaxheri Pep Guardiola është i prirur të forcojë skuadrën e tij me më shumë opsione në mesfushë sulmuese dhe beson se Musiala është njeriu që mund të përmirësojë skuadrën.

Thuhet se City do të rrisë interesimin e tyre për Musiala-n nëse ka ndonjë indikacion nga lojtari se ai do të ishte i hapur për të kërkuar një sfidë të re larg Bayern-it, ndërsa ish-klubi i mesfushorit, Chelsea gjithashtu thuhet se po e monitoron atë.

Çmimi i Musiala-s nga Bayern mund të jetë sfidues për Man City-n ose ndonjë kërkues tjetër të interesuar, megjithatë, pasi gjigantët e Bundesliga-s nuk kanë interes të shesin mesfushorin këtë verë, sipas gazetarit të “Sky Germany”, Florian Plettenberg.

Plettenberg pretendon se Bayern dëshiron të zgjasë kontratën e Musiala-s dhe drejtori Max Eberl nuk do të pranojë asnjë ofertë për lojtarin që aktualisht nuk ka çmim, në kundërshtim me raportet e mëparshme se ai vlerësohet në rreth 100 milionë paundë.

Musiala nuk është i vetmi mesfushor sulmues që është në radarin e Man City-t, pasi besohet se ata gjithashtu kanë një interes të fortë për yllin e West Ham United, Lucas Paqueta.

Një raport i fundit pretendon se “Qytetarët” kanë rënë dakord tashmë për kushtet personale me brazilianin, megjithëse e ardhmja e tij mund të varet nga verdikti i Federatës Angleze në hetimin e basteve të lojtarit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore