Sport

Xavi thotë se nuk presin favore nga presidenti La Liga-s për transferimin e Messi-t


Xavi Hernandez thotë se Barcelona nuk po kërkon favore nga La Liga pasi ata vazhdojnë të lidhen me një lëvizje gjatë verës për Lionel Messin.

Kontrata e Messi-t me Paris Saint-Germain skadon në fund të qershorit dhe nënpresidenti i Barcelonës, Rafa Yuste, së fundmi konfirmoi se klubi katalanas ka pasur kontakte me kampin e tij.

Megjithatë, ana financiare e marrëveshjes mbetet e vështirë dhe presidenti i La Liga-s, Javier Tebas tha javën e kaluar që Barcelona nuk është aktualisht në gjendje të përballojë të rikthejë Messi-n në klub.

“Nuk e di, kjo është një pyetje për presidentin e La Ligës, jo për mua”, tha Xavi të martën kur u pyet nëse mendonte se Tebas mund ta ndihmonte Barcelonën për shkak të ndikimit që mund të ketë rikthimi i mundshëm i Messi-t në ligën spanjolle.

“Unë mendoj se keni pyetur personin e gabuar. Është një pyetje për presidentin e La Liga. Megjithatë, nuk ka të bëjë me ndihmën. Ka rregulla [financiare] me të cilat duhet të respektoni dhe kjo është ajo.”

Messi, 35 vjeç, aktualisht është kthyer në Barcelonë, ku ka ende shtëpinë e tij familjare, dhe të hënën u fotografua duke darkuar me lojtarët e Barcelonës, Jordi Alba dhe Sergio Busquets në qytet.

Xavi bëri shaka se u paraqit për ëmbëlsirë, duke shtuar shpejt se ai nuk kishte folur me Alba dhe Busquets për ribashkimin e tyre me Messi-n përpara se të kthente vëmendjen te ndeshja e së mërkurës në Rayo Vallecano.

“Është një hipotezë dhe ne nuk po mendojmë për të”, tha ai për trajnerin e Messi-t sezonin e ardhshëm.

“Ne jemi të fokusuar në fitimin e La Ligës, asgjë tjetër. Më pëlqen të flas për Leon, ne kemi një marrëdhënie të mirë, por tani nuk është momenti. Të gjithë sytë janë te Rayo”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore