Lajme

Wuhan mbyll bizneset, zbulon 4 raste me COVID-19


Wuhan i Kinës ka urdhëruar mbylljen e disa bizneseve dhe transportit publik pasi autoritetet zbuluan katër raste me COVID-19 në qytetin ku u shfaq për herë të parë pandemia.

Distrikti Jiangxia i Wuhan, shtëpia e afro 1 milionë banorëve, tha të mërkurën se do të ndalojë ngjarjet e mëdha në grup dhe ngrënien në restorante, mbylljen e disa vendeve argëtuese publike dhe tregjet bujqësore. Gjithashtu do të pezullojë shërbimet e autobusëve dhe metrosë për tre ditët e ardhshme.

Autoritetet u kërkuan banorëve që të mos largohen nga zona gjatë periudhës treditore dhe udhëtarët të shmangin hyrjen.

Kufizimet vijnë pasi zyrtarët në qytetin qendror prej 11 milionë banorësh thanë se kishin zbuluar dy raste gjatë testimit të rregullt masiv dhe dy të tjerë gjatë ekzaminimit të individëve me kontakt të ngushtë.

Sipas politikës ultra të rreptë të Kinës “dinamike COVID zero”, autoritetet në të gjithë vendin kanë vendosur bllokime dhe testime masive që prekin miliona njerëz në zonat ku janë zbuluar edhe një pjesë e vogël e infeksioneve.

Ndërsa Kina pretendon se ka numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në botë, strategjia e tolerancës zero ka shkaktuar kosto të rënda ekonomike dhe sociale që kanë ngritur pikëpyetje në lidhje me qëndrueshmërinë e përpjekjes për të eliminuar infeksionet ndërsa pandemia po kalon në vitin e saj të tretë.

Ekonomia e Kinës u rrit vetëm 0.4 për qind nga viti në vit në tremujorin e dytë, ritmi më i ngadaltë që nga fillimi i pandemisë, pasi bllokimet në qytetet e mëdha, përfshirë Shangain, sollën në ndalesë aktivitetin ekonomik.

Javën e kaluar, Banka Aziatike e Zhvillimit uli parashikimin e saj të rritjes për vitin 2022 për Kinën në 4 për qind, nga 5 për qind në prill.

Kina ka vendosur një objektiv prej rreth 5.5 për qind rritje për këtë vit, të cilin shumë ekonomistë dyshojnë se do të jetë në gjendje ta arrijë sipas rregullave të ashpra të pandemisë së Pekinit.

Marrë nga Al Jazeera, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore