Film

“Wicked” shfaq promon në “Super Bowl 2024”, Ariana Grande dhe Cynthia Erivo sfidojnë gravitetin në filmin muzikor


Magjistarja e ligë është e gjallë dhe super të mirë në trailerin e parë të “Wicked”, ku Cynthia Erivo dhe Ariana Grande janë një vizion në ngjyrën jeshile dhe rozë teksa zbukurojnë tokën fantastike të Ozit në filmin muzikor të ardhshëm të Jon M. Chu.

Dhe vështrimi i parë i filmit, i cili debutoi gjatë “Super Bowl” të dielën e 11 shkurtit, shpaloset në tiparet e njohura të “Defying Gravity”, himni nënshkrim i shfaqjes, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

“Mos ki frikë”, Glinda e Grande-s e siguron Elphaba-n e Erivo-s, e kjo e fundit i përgjigjet “Nuk kam frikë. Është Magjistari ai që duhet të ketë frikë nga unë”,

Bazuar në romanin e Gregory Maguire që frymëzoi muzikalin e mirënjohur të Broadway-it me të njëjtin emër, “Wicked” i paraprin mbërritjes së Dorothy në botën magjike dhe tregon legjendën e botës dhe historinë pas Elphaba, shtrigës së keqe të Perëndimit.

Kasti përfshin Michelle Yeoh si Madame Morrible; Jonathan Bailey në rolin e Fiyero Tigelaar; Ethan Slater në rolin e Boq; Bowen Yang si Pfannee; dhe Jeff Goldblum si Magjistari i Ozit.

Zëri idiosinkratik i Goldblum mund të dëgjohet gjithashtu në trailerin vizualisht luksoz, me Magjistarin e tij dinak që vë në dukje: “Mënyra më e mirë për t’i bashkuar njerëzit është t’u japësh atyre një armik të vërtetë të mirë”.

Versioni i Chu-së i muzikalit u filmua në dy pjesë për të përshtatur siç duhet historinë.

“Ndërsa përgatitëm produksionin gjatë vitit të kaluar, u bë e pamundur të përzihej historia e ‘Wicked’ në një film të vetëm pa i shkaktuar ndonjë dëm të vërtetë”, tha Chu në vitin 2022.

“Ndërsa përpiqeshim të shkurtonim këngët ose të shkurtonim personazhet, ato vendime filluan të duken si kompromise fatale me materialin burimor që na ka argëtuar të gjithëve për kaq shumë vite”, shtoi ai.

“Vendosëm t’i japim vetes një kanavacë më të madhe dhe të bëjmë jo vetëm një film ‘Wicked’ por dy! Me më shumë hapësirë, ne mund të tregojmë historinë e ‘Wicked’ ashtu siç ishte menduar të tregohej duke sjellë edhe më shumë thellësi dhe befasi në udhëtimet e këtyre personazheve të dashur”, pati përfunduar Chu.

Kompozitori Stephen Schwartz, kantautor i “Wicked”, shpjegoi se numri mbyllës i perdes “Defying Gravity” ishte një arsye e madhe pse filmi duhej të bëhej në dy pjesë.

Në një buletin të vitit 2022, Schwartz shkroi, “Ne e patëm shumë të vështirë të kalonim ‘Defying Gravity’ pa pushim. Kjo këngë është shkruar posaçërisht për të ulur një perde, dhe cilado skenë për ta ndjekur atë pa pushim, thjesht dukej jashtëzakonisht antiklimatike”.

“Wicked” nuk ishte i vetmi film që përdori audiencën masive të “Super Bowl” për t’u ofruar fansave një vështrim të parë.

“Deadpool 3” debutoi gjithashtu një trailer ku shfaqet Ryan Reynolds si ‘Merc With a Mouth’ dhe Hugh Jackman duke ripërsëritur rolin e tij si Wolverine.

Pjesa e parë e “Wicked” të Chu do të shfaqet në kinema më 27 nëntor të këtij viti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore