Lajme

Washingtoni rrit presionin ndaj aleatëve evropianë për të forcuar qëndrimin e Kinës


SHBA po i shtyn aleatët evropianë të mbajnë një qëndrim më të ashpër ndaj Pekinit, ndërsa ai përpiqet të përdorë lidershipin e tij në Ukrainë për të fituar më shumë mbështetje nga vendet e NATO-s në përpjekje për t’iu kundërvënë Kinës në Indo-Paqësorin.

Sipas njerëzve të informuar mbi bisedat midis SHBA-ve dhe aleatëve të saj të NATO-s, Washingtoni javët e fundit ka lobuar anëtarët e aleancës transatlantike për të ashpërsuar gjuhën e tyre ndaj Kinës dhe për të filluar punën për veprime konkrete për të frenuar Pekinin.

Presidenti i SHBA, Joe Biden identifikoi kundër Kinës si objektivin e tij kryesor të politikës së jashtme në fillim të administratës së tij, por përpjekjet e tij janë komplikuar nga fokusi në pushtimin rus të Ukrainës në shkurt.

Ata thanë se SHBA po përpiqej të nxiste veprimin që kishte ndërmarrë ndaj Ukrainës – duke përfshirë të qenit furnizuesi më i madh i armëve dhe ndihmës për Kievin – në mbështetje më konkrete për politikat e saj në rajonin Indo-Paqësor.

“Ndryshimi nga amerikanët në këtë ka qenë i dukshëm”, tha një nga njerëzit, të cilët të gjithë nuk pranuan të identifikoheshin duke pasur parasysh ndjeshmërinë e çështjes.

“Është me të vërtetë mjaft e qartë se ata kanë vendosur se tani është koha për të ecur përpara”.

I pyetur për shtytjen, një zyrtar i lartë amerikan vuri në dukje se NATO ra dakord për një “koncept strategjik” të ri në qershor që “adresonte sfidat sistemike” të paraqitura nga Kina.

“Bisedimet tona për këto çështje vazhdojnë”, shtoi zyrtari.

Duke iu referuar 30 aleatëve të NATO-s që miratojnë konceptin e ri në një samit në Madrid në qershor, një zyrtar i Departamentit të Shtetit të SHBA tha se ministrat e jashtëm të NATO-s do të “zgjidhin mënyra për të forcuar qëndrueshmërinë tonë dhe sfidat e paraqitura nga PRC (Republika Popullore e Kinës)” në takimin e tyre ministror në Bukuresht, Rumani, këtë javë.

“Ne vlerësojmë thellësisht dhe inkurajojmë një qasje të bashkuar evropiane ndaj Kinës”, shtoi zyrtari.

Koordinimi i qasjeve të anëtarëve të NATO-s ndaj Kinës është në krye të listës së temave që do të diskutohen në takimin dy-ditor, i cili fillon të martën.

“Ajo që ne kemi filluar të bëjmë në të gjithë aleancën e NATO-s është të mendojmë për mënyrat në të cilat aleanca mund ta trajtojë atë sfidë nga Kina në terma konkretë”, tha të hënën Julianne Smith, ambasadorja e SHBA në NATO.

“Aleatët do të shikojnë të zbatojnë atë që kanë nënshkruar”, shtoi ajo, “për të kaluar nga ajo që ne e quajmë vlerësimi i problemit në adresimin e problemit”.

Ministrat do të diskutojnë një raport të ri mbi Kinën, i krijuar për të forcuar qëndrimin e aleancës, e cila në qershor e identifikoi Pekinin si një “sfidë” për “interesat, sigurinë dhe vlerat” e tij për herë të parë.

Raporti do të trajtojë zhvillimin ushtarak të Kinës, përpjekjet për të ushtruar ndikim mbi anëtarët e NATO-s dhe vendet e treta, dhe marrëdhëniet e Pekinit me Moskën, thanë zyrtarët.

Përveç kësaj, ndërsa BE po vlerëson gjithashtu mënyrat për të forcuar marrëdhëniet e saj tregtare me Kinën, shumica dërrmuese e vendeve të NATO-s, përfshirë Gjermaninë dhe Francën, hezitojnë të përafrojnë plotësisht qëndrimet e tyre ndaj Kinës me atë të Uashingtonit.

Ndërsa pushtimi i plotë i Rusisë në Ukrainë e ka detyruar Shtëpinë e Bardhë të rrisë angazhimin e saj ndaj mbrojtjes evropiane, SHBA e ka bërë të qartë se ky është një pushim i përkohshëm nga një zhvendosje afatgjatë për t’iu kundërvënë Kinës si politika e saj kryesore strategjike e mbrojtjes dhe sigurisë.

Muajin e kaluar, administrata Biden publikoi strategjinë e saj të sigurisë kombëtare, e cila e bëri të qartë se Kina ishte përparësia e sigurisë mbi Rusinë, pavarësisht kërcënimit “i menjëhershëm dhe të vazhdueshëm” të kësaj të fundit.

Kanadaja njoftoi të dielën strategjinë e saj të parë Indo-Paqësorit, duke përshkruar shpenzimet e reja për t’u marrë me një Kinë “përçarëse”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore