Lajme

Vullkani në Indonezi nxjerr re të nxehta në një shpërthim të ri


Mali Merapi i Indonezisë shpërtheu të shtunën me ortekë resh gazi dhe llavë, duke i detyruar autoritetet të ndalojnë aktivitetet turistike dhe minerare në shpatet e vullkanit më aktiv të vendit.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Associated Press”.

Merapi, në ishullin me popullsi të dendur Java, lëshoi re të hirit të nxehtë dhe një përzierje shkëmbi, llave dhe gazi që udhëtoi deri në 4.3 milje poshtë shpateve të tij.

Një kolonë resh të nxehta u ngrit 100 metra në ajër, tha zëdhënësi i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësive, Abdul Muhari.

Shpërthimi gjatë gjithë ditës bllokoi diellin dhe mbuloi disa fshatra me hirin që binte. Nuk raportohet për viktima.

Ishte rrjedha më e madhe e lavës së Merapit që kur autoritetet e ngritën nivelin e alarmit në nivelin e dytë më të lartë në nëntor 2020, tha Hanik Humaida, kreu i Qendrës së Vullkanologjisë dhe Zbutjes së Rrezikut Gjeologjik të Yogyakarta.

Ajo tha se banorët që jetonin në shpatet e Merapit u këshilluan të qëndrojnë 4.3 milje larg nga gryka e kraterit dhe të jenë të vetëdijshëm për rrezikun që paraqet llava.

Mali 9737 këmbë është rreth 18 milje nga Yogyakarta, një qendër e lashtë e kulturës javaneze dhe selia e dinastive mbretërore që datojnë shekuj më parë.

Rreth një çerek milion njerëz jetojnë brenda 6 milje nga vullkani.

Merapi është më aktivi nga më shumë se 120 vullkanet aktive në Indonezi dhe ka shpërthyer vazhdimisht me re lavë dhe gaz kohët e fundit.

Shpërthimi i fundit i tij i madh në 2010 vrau 347 njerëz dhe zhvendosi 20 mijë fshatarë.

Indonezia, një arkipelag prej 270 milionë banorësh, është i prirur ndaj tërmeteve dhe aktivitetit vullkanik, sepse ndodhet përgjatë “Unazës së Zjarrit”, një seri linjash sizmike në formë patkoi rreth Oqeanit Paqësor.

Një shpërthim në dhjetor 2021 i malit Semeru, vullkani më i lartë në ishullin Java, la 48 njerëz të vdekur dhe 36 të zhdukur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore