Lajme

Vullkani në Indonezi: mijëra të evakuuar mes frikës së përhapjes së hirit dhe cunamit


Më shumë se 2 mijë e 100 njerëz që jetonin pranë një vullkani që shpërtheu në ishullin Sulawesi të Indonezisë u evakuuan të premten për shkak të rrezikut të hirit, rënies së gurëve, reve të nxehta vullkanike dhe mundësisë së një cunami.

Qendra vullkanologjike e Indonezisë regjistroi të paktën tre shpërthime që nga e premtja pasdite, me lartësinë maksimale të kolonës së shpërthimit që arrinte 1 mijë e 200 metra.

Një aeroport ndërkombëtar në qytetin Manado, më pak se 100 kilometra nga shpërthimi i malit Ruang, mbeti i mbyllur përkohësisht pasi hiri vullkanik u hodh në ajër.

Imazhet satelitore nga Agjencia e Meteorologjisë, Klimatologjisë dhe Gjeofizikës treguan se hiri ishte përhapur në perëndim, veri-perëndim, veri-lindje dhe jug-lindje, duke mbuluar Manado dhe Minahasa Veriore, sipas një deklarate nga ministria e transportit e Indonezisë.

“Ne jemi ende duke monitoruar zhvillimet në shpërthimin e malit Ruang dhe po koordinojmë me palët përkatëse të interesit … për të parashikuar veprimet e nevojshme për të garantuar sigurinë e fluturimit, sigurinë dhe komoditetin,” tha Ambar Suryoko, kreu i autoritetit rajonal të aeroportit.

Më shumë se 11 mijë njerëzve iu tha të largoheshin nga shtëpitë e tyre të vendosura në zonën e prekur. Një ekip i përbashkët nga autoritetet lokale krehën fshatrat përreth vullkanit dhe evakuoi banorët në zona më të sigurta me anije.

Zyrtarët shqetësohen se një pjesë e vullkanit mund të shembet në det dhe të shkaktojë një cunami, siç ndodhi në 1871.

Shtëpitë, rrugët dhe ndërtesat e tjera u mbuluan nga hiri vullkanik gri, dhe shumë çati u thyen nga mbeturinat e shpërthyera nga shpërthimi.

Mali Ruang pa të paktën pesë shpërthime të mëdha të mërkurën, duke bërë që qendra e vullkanologjisë të lëshojë nivelin e saj më të lartë të alarmit. Njerëzit u urdhëruan të qëndronin të paktën 6 kilometra nga mali 725 metra.

Vëzhgimi nga agjencia të premten tha se tymi i bardhë po ngrihej nga krateri kryesor me intensitet mesatar dhe të trashë.

Në lindje të vullkanit, ishulli Tagulandang mund të rrezikohet nëse ndodh një shembje. Banorët e saj ishin mes atyre që iu tha të evakuoheshin. Agjencia e Katastrofave të Indonezisë tha se banorët do të zhvendosen në Manado, një udhëtim prej gjashtë orësh me varkë.

Indonezia, ka 120 vullkane aktive. Ai është i prirur ndaj aktivitetit vullkanik, sepse ndodhet përgjatë “Unazës së Zjarrit”, një seri linjash sizmike në formë patkoi rreth Oqeanit Paqësor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore